FIFA Homofobik Tezahüratlar Sebebiyle Maçları Durdurabilir!

 FIFA Homofobik Tezahüratlar Sebebiyle Maçları Durdurabilir!
Digiqole ad

Futbol otoritesi FIFA, stadlardaki homofobik tezahüratlar devam ederse, maçları yarıda kesme tehdidinde bulundu.

Irkçı ve homofobik sözler maalesef ki futbolda hala uluslararası düzeyde.

FIFA, son yıllarda Arjantin, Brezilya ve Meksika ile homofobik tezahüratlar sebebiyle taraftarlara 2018 Dünya Kupası için eleme maçlarında, para cezası vererek müdahale etmeye çalışıyor.

Ancak, para cezaları bu durumu çok çok az etkiliyor. Özellikle Meksika, gerçek anlamda bir değişiklik olmadan homofobik tezahüratların önüne geçebilecek gibi gözükmüyor.

Bu ay Rusya Federasyonu Konfederasyon Kupası öncesinde FIFA, ayrımcı davranış cezasının ciddiyetini artırdı.

Yeni prosedür gereği, hakemler taraftarları ayrımcı bir dile karşı uyaran bir anons ile maçı duraklatma yetkisine sahip olacaklar. Eğer taraftarlar durmazsa, maç tamamen askıya alınabilir veya tamamen terk edilebilir olacak.

FIFA, 2017 FIFA Konfederasyon Kupası’nın tüm maçlarında da ayrımcılık karşıtı gözlemciler bulunduracak.

“Maç gözlemcileri, her iki takımın taraftarlarının ve maçta belirli bir takıma üye olmayan izleyicilerin davranışlarını izleyecek.

Bir maç sırasında herhangi bir ayrımcı olay meydana gelirse, maç gözlemcileri tarafından toplanan kanıtlar incelenmek için FIFA Disiplin Kurulu’na iletilecek.

Ayrıca gözlemciler, güvenlik görevlileri ile doğrudan irtibat kurarak operasyonel kadroda yer alacak ve ayrımcılık olaylarını çözmeye destek verecekler.”

Maçlardan önce, stadyumların ekranlarında futbol efsanelerinin yer aldığı bir video oynatılması ve bu videonun homofobik ve ırkçı söylemlere karşı bir içeriğinin olması planlanıyor.

FIFA Başkanı Gianni Infanito konuyla ilgili şunları dile getirdi;

“Üç aşamalı prosedürün uygulanma olasılığı ile birlikte, bunlar, ayrımcılığa karşı küresel mücadelede, FIFA Konfederasyon Kupası 2017 baskısını belirleyecek önemli değişikliklerdir.

Bu girişimler de hakemler için ekstra araçlar ve maç görevlileri için ayrımcı tavırları önlemek ve stadın atmosferinin adil bir oyun ve saygı ile korunmasını sağlıyor.”

Rusya’nın Başbakan Yardımcısı Vitaly Mutko, basın açıklamasında bu soruna doğrudan değinmedi ancak açıklamasında şunlardan bahsetti;

“Dünya Futbolu’nu daha iyi hale getirmek amacıyla bu tür girişimlerde bulunduğumuz için çok memnunuz. 

Bu çok onurlu bir rol ve büyük bir sorumluluk taşıyor ancak önümüzdeki turnuvanın tüm konuklar ve takımlar için kutlama ve misafirperverlik ortamında düzenleneceğinden eminim.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin