Dünya Haberler

Finlandiya Polisi Homofobi ile Mücadele İçin Kolları Sıvadı

GMag
Yazar: GMag

Finlandiya polisi, homofobi ile mücadele için yeni bir birim kuruyor. Birimde yer alacak polislerin kimlikleri gizli tutulacak. 

Kıdemli polis memuru Linnea West, LGBT profili nedeniyle sorun yaşamadığını ve kabul gördüğünü belirtse de, erkek memurlar için durumun daha farklı olabileceğini söylemeden edemiyor.

“Eşcinsel erkeklerin polis topluluğuna adaptasyonu çok zor oluyor.” 

LGBT konusundaki ilerlemesi ve gelişme hızı diğer ülkelere kıyasla yavaş kalan Finlandiya, umuyoruz kurulacak olan yeni grup ile birlikte daha LGBT dostu bir ülke olur. 

Polis kurulu eşitlik sorumlusu Måns Enqvist: “Böyle bir birimin varlığı halka ve özellikle azınlıklara güven verecektir.”

“Polis, polislik, polis hayatı genel olarak maço bir tarza sahip olagelmiştir. Bu, bir çok insanın hayatını zorlaştırıyor. Gay olmaktan, gayliğini yaşamaktan çekinmeyecek bir ortam yaratmamız gerekiyor. “

Geçtiğimiz senelerde, Finlandiya’daki LGBT hakları savunucuları ve aktivistlerden oluşan bir grup olan Seta, ayrımcılığa karşı yeterince önlem alınmadığı nedeniyle şikayette bulunmuştu.

“Azınlıkta olan cinsel kimlik sahiplerinin hayat kalitesi ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için şu an gösterilenden daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor.”

Nefret suçuna maruz kalan LGBT’lere yardımcı olan polislerin de konu hakkında bilgi sahibi olması ve bilinçli bir şekilde ilgilenebilmesi gerekiyor.”

Yorum Yaz

76 Paylaşımlar
+1
Paylaş76
Tweetle
Paylaş
Pin