Fransa Yüksek Mahkemesi Eşcinsel Ebeveynlere Yeni Haklar Tanıdı!

 Fransa Yüksek Mahkemesi Eşcinsel Ebeveynlere Yeni Haklar Tanıdı!

Caucasian gay couple cuddling baby boy

Digiqole ad

Çocuk sahibi olmak için yabancı taşıyıcı anne çözümüne başvuran Fransız eşcinsel çiftler, bu çarşamba günü bir zafer kazandı. En yetkili Fransız Temyiz Mahkemesi’nin verdiği kararla biyolojik babaların partnerleri artık çocuğun ebeveyni sayılacak.

Fransa’da para karşılığıyla taşıyıcı annelik yapmak yasaktı.

Bazı eşcinsel çiftler çocuk sahibi olabilmek için Amerika gibi bir kaç eyaletinde yasal olan ülkelerde taşıyıcı anne bulmaya yöneldi.

Fransa’da bu zamana kadar çocukların biyolojik babalarının partnerleri ebeveyn olarak sayılmıyordu.

Bu konu Fransız liberalleri ve muhafazakarları karşı karşıya getirdi. Fransız mahkemesi çocuğun doğum sertifikasında iki partnerin de yazmasını reddetmişti. 

Ancak 2013’te çıkan bir yasayla babanın partneri çocuğu evlat edinmeye başvurabiliyordu ve eşcinsel evliliğe yasal geçerlilik gelmişti.

Taşıyıcı annelik yoluyla çocuk edinmiş bir eşcinsel çiftin avukatlığını yapan Patrice Spinosi, Üçüncü Yol yasasını destekledi.

Spinosi;

“Aileler için tamamen tatmin edici olmayabilir ama taşıyıcı anne ile dünyaya gelen çocukların hem biyolojik babasıyla hem de sosyolojik babasıyla ailevi ilişkiler kurmasına yardımcı oluyor.” dedi.

2015 yılına kadar Fransa, taşıyıcı anne ile dünyaya gelmiş çocukları Fransız vatandaşı olarak kabul etmiyordu, bu durum çocukları kimlik karmaşası durumunda bırakıyordu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Fransa’yı uyardıktan sonra, çocuklara doğum sertifikası vermeyi ve biyolojik babalarını tanımayı kabul etti.

Fransa’nın yeni Başbakanı Macron, LGBT haklarını destekliyor.

Taşıyıcı Annelik Fransa’da, Katolik grupların eşcinsel çiftlerle ilgili herhangi bir hak almasına karşı şiddetle karşı çıktığı için hala hassas bir konu.

Üçüncü Yol yasası bir hafta içinde eşcinsel çiftlerin kazandığı ikinci hak. Geçen hafta da bekar kadınların ve lezbiyen çiftlerin de doğum kontrol tedavisi alması konusu gündeme gelmişti.

Şu an da sadecde heteroseksüel çiftlerin yardımcı üreme teknolojisine ulaşımı var.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 Paylaşımlar
Paylaş34
Tweetle
Paylaş
Pin