Gabon Cumhuriyeti, Eşcinselliğin Yasa Dışı Görülmesini Kaldırmak İçin Oyladı!

 Gabon Cumhuriyeti, Eşcinselliğin Yasa Dışı Görülmesini Kaldırmak İçin Oyladı!
Digiqole ad

Afrika’nın Gabon Cumhuriyeti’nde alt meclis, eşcinselliğin yasa dışı görülmesini kaldırmak için bir yasa tasarısını ileri sürdü. Yasa tasarısı, ülkede 2019 yılında çıkan ve kişilerin hemcinsleriyle cinsel ilişkiye girmesini yasaklayan bir yasayla çelişti. Yine de yasa tasarısının yürürlüğe girebilmesi için senatodan ve Cumhurbaşkanından onay alması gerekiyor.

Cumhurbaşkanının eşi Sylvia Bongo, yasa tasarısını, “vatandaşların insan haklarını sağlayan gerekli ve özgür bir hareket,” olarak gördü.

Yasa tasarısına rağmen Gabon’da LGBTİ+ bireyleri ayrımcılıktan koruyabilen hiçbir yasa henüz bulunmuyor. CIA Factbook, ülkede yaşayanların %42’sinin kendisini Roman Katolik, %39,7’sinin de Hristiyan olarak tanımladığını bildirdi. Cumhurbaşkanının eşi bu yasa tasarısını ileriye dönük bir adım olarak görse de ülkede yer alan diğer siyasetçilerin ve vatandaşların bu hareketi kültürel geleneklerine bir tehdit olarak görmesi mümkün.

Cumhurbaşkanı Bongo ise, yasa tasarısını onaylayıp onaylamayacağına dair henüz hiçbir şey söylemedi fakat eşinin paylaştığı tweetler bu yasa tasarısının cumhurbaşkanı tarafından onaylanabileceğini gösterdi.

Sylvia Bongo, attığı tweette,

“Şerefe evet, nefrete hayır,” diye yazdı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

76 Paylaşımlar
Paylaş76
Tweetle
Paylaş
Pin