Gay Baş Kahramanı ve Hikayesi ile Bu Yeni PC Oyunu Ağlatır!

 Gay Baş Kahramanı ve Hikayesi ile Bu Yeni PC Oyunu Ağlatır!
Digiqole ad

Avusturalyalı oyun tasarımcısı ve LGBT aktivisti Curtis Campion, küçüklüğünden beri içinde ukte kalan bir şeyi gerçekleştirdi. Büyürken karşılaştığı gay oyun kahramanlarının yan karakter veya tam anlamıyla geliştirilmemiş olmasından rahatsız olan Campion, bunu değiştirmek için önemli bir adım attı.

“Son zamanlarda eşcinsel erkek karakterlerin olduğu harika oyunlar görüyoruz. Fakat cinsellikten uzak bir oyun bulmak neredeyse imkansız. Bu durumu değiştirmek istedim.”

Geçtiğimiz hafta ilk bölümü yayınlanan üç parçalı macera oyunu Newfound Courage, Steam’de indirilebilir duruyor. Oyun hala gelişim aşamasında olsa da, kesinlikle gelecek vaadediyor. 

Canavarları kesip prensesleri kurtardığımız bir oyun yerine, gay ana karakter genç Alex’in bir arkadaşından hoşlandığını belirtmesinden sonraki macerasını yaşıyoruz. 

Alex’in macerası kadim bilgilerin tutulduğu bir enstitü ile başlıyor. Mahallesine yardım eden, farklı eşyalar toplayan ve başka bir dünyanın sırlarını keşfeden genç, aynı zamanda hoşlandığı arkadaşı Jake ile de ilişkisini ilerletiyor. 

“Newfound Courage, kendi hikayeni yaratmaktan ziyade bir hikayeyi izlediğin, okuduğun bir oyun. Standart RPG’lerden biraz farklı.”

“Bu hikaye için konuşmak gerekirse, ana karakterin hareketleri aşkı etrafında şekilleniyor ve bu aşk her yerde görebileceğimiz klasik heteroseksüel aşklarından çok farklı. Kişisel bir hikaye ve başka türlü anlatmak mümkün değil.”

Grafikleri piksel stili ile Kurt Prieto tarafından hazırlanan oyunun müziklerini ise Jessica Kelly düzenledi. Yorumlardan birine göre, oyunda puzzle havası var ve oyun mekanikleri bu oyunu kesinlikle oynamaya değer kılıyor. 

Campion, LGBT Nation’a yaptığı açıklamada LGBT’nin sıradan ve klişe bir şekilde temsil edilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirtti. Favori oyunları olarak Dream Daddy, Coming Out on Top ve Strange Flesh’i gösteren Campion, lezbiyen oyunlarını da takip ettiğini belirtiyor. 

Campion’a göre, gayliğin yoğun cinsellik ile beraber sunulduğu oyunlar henüz cinselliğini keşfetmemiş ya da keşfetmekte olan bireyleri itiyor ve zora sokuyor. Bu karakterden uzak bir oyun olan Newfound Courage ise aşkın cinsellik boyutu yerine saf haline odaklanıyor. 

“Bu oyunun LGBT olmayanlara da yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Kim olduğumuzu anlatmak ve ana akım medyadaki klişeleşmiş görüntülerden bir adım öteye gitmek, empati için iyi olabilir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

41 Paylaşımlar
Paylaş41
Tweetle
Paylaş
Pin