Gay Erkekler Adına Özür Dilemek İstediğimiz ‘7’ Şey

 Gay Erkekler Adına Özür Dilemek İstediğimiz ‘7’ Şey
Digiqole ad

Kendilerini ötekileştirmelerine rağmen, gay erkeklerin üstüne alması ve özür dilemesi gereken birçok şey var.

Kimi yıllarda, toplumda gördüğümüz birçok davranış ve eğilimler hakkında kendimizi suçlu hissettik. Diğer gay erkeklere hiç uyum sağlayamayacak gibi hissetmemize neden oldu. İstemediğimizden veya denemekten mahrum kaldığımızdan değil, birçok sinsice sorunlu şeyler olduğundan, bizi bilinçaltımızda kendimizden uzaklaştıran şeyler…

Yıllar boyunca, şahit olduğumuz cahilliğe karşı konuşmak için sesimizi bulmakta zorlandık. Başlarda zordu. Parçası olmakla yükümlü olduğumuz toplulukta, (seks bir yana) fem, zayıf ve gay erkeklere pek yer yoktu. Birkaç arkadaş ve ilham veren gece yarısı sohbetlerinden sonra kısa sürede öğrendik ki, topluluğumuzun gösterdiğinden çok daha önemliydik.

Yaşamaya ve diğer insanların özgürlüğüne sinsiliği ve saygısızlığı gördüğümüzde ne düşündüğümüzü açıkça söyleme yürekliliği bulduk. Bunu gay insanlardan nefret ettiğimiz için veya eleştirmekten keyif aldığımız için değil, queer topluluk olarak daha iyi olabileceğimiz için yapıyoruz. Birçok durumda, hayat pamuk ipliğine bağlı ve eğer daha iyi olacağımızı düşünmeseydik nefesimizi boşuna tüketmezdik.

Bununla beraber, işte gay erkekler adına özür dilemek istediğimiz 8 şey. Diğerlerinin bu düşünceleri paylaşmasını umuyoruz ki dışlanma ve sosyal saldırı korkusu olmadan birbirimize karşı sorumlu olmaya başlayabilelim.

1 Sınırlara Saygısızlık

111

Tacizin çekicilikle ve kadınların tahrik etmesi veya etmemesi ile alakalı olmadığını bazılarımız unuttu. Onların rızası olmadan onların bedenine dokunmaya veya hakkında söz söylemeye hakkımız yok. Birisi ne kadar fem olursa olsun, gay erkekler kadın değildir. Kadınlara nasıl bir kadın olunacağını söyleme cüretini göstermemelilerdir.  Bir gay erkek kadınlara karşı, bir heteroseksüel erkekle aynı ölçüde tehlikeli olabilir.

2 “Bye Felicia!” ve “Throwing shade” Deyiminin Rekabeti

22222

Bu deyimler beyaz insanlar tarafından uydurulmadı ama medyanın beyaz gaylerin gittikleri her yerde onlarınmış gibi söylediğini göreceksiniz. Onlar genelde Madonna voguingi icat ettiğini söyleyen aynı kişilerdir. Başkasının icat ettiği bir şeyi söylemek bir yana, bunları açıkça rol normlarını sergileyen aksan ve davranışları eklemek apayrı bir şeydir.

3 Sivil Hakları Hareketini Queer Hakları Hareketiyle Kıyaslamak

33333

Asla yapılmaması gereken bir şey. Kıyaslamak güçlü veya uygun görünebilir ve belki bu yüzden insanlar kıyaslıyor, yine de yanlış. Bu gezegende azınlık insanların bedenleri, sistemli, tarihsel, devam eden cinayet, manipülasyon, zulüm ve kötüye kullanımı başka hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Bu iki hareketin benzerlikleri var, ve bu iki hareket ötekileştirme hakkında. Ama bu iki hareket arasında çok farklılık var ve bu yalın bir gerçek.

4 Siyahi Olmayan Gay Erkekler İçlerinde Siyahi Bir Kadın Bulundurduklarını Söylüyor

44444

Bunu söyleyenlerin olması bizim için merak konusu bir şey çünkü çok yanlış bir şey. Gay erkekler kadın değildir. Siyahi olmayan insanlar siyah değildir. Basmakalıp örneklerle küstah ve irrite edici olmak siyahi kadınlara karşı kuvvetle ırkçı olduğunuzun göstergesidir. Bu, bu kadar basit.

 

5 Azealia Banks Nefreti

666

Dünyada bir çok kötü insan var ama hiçbirinden Azealia Banks kadar geniş çapta nefret edilmiyor. Gerçekten kötü şeyler söylemiş ve yapmış olabilir ama eninde sonunda insanların unutması gerek. Banks, gerçek hayatta veya online, insanların kendisinin ne kadar ahlaksız olduğunu söylemeden zaman geçiremiyor. Keşke Mike Pence gibi anti-queer milletvekillerinden de Banks’den nefret ettiğimiz kadar nefret edebilsek. Kimsenin hakkını elinden almaya çalışmadığı, kimseyi hapse atmaya çalışmadığı veya dönüşüm terapisini teşvik etmediği halde nefret etmemiz gereken kişi o. Donald Trump ve Mike Pence istedikleri her şeyi söyleyebilir, şiddet ve bağnaz fikirleri istedikleri kadar teşvik ederler ama hala insanlar onları sevmeye ve desteklemeye devam eder. Ama zaten Banks siyahi ve popüler olmayan görüşlere sahip bir kadın olduğu ve hatalı şeyler yaptığı için onun üzerine çamur atılıyor. Hala bu online kraliçelerin onu okumaya çalıştığı gibi Trump veya Pence’i okumalarını bekliyoruz.

6 Düzcinsel İnsanların Peşinden Gitme

7777

Her zaman söyledik, Eğer onların cinselliklerine saygı duymazsak nasıl bizim cinselliğimize saygı duymalarını bekleriz? Bu bütün gayler tarafından benimsenmesi gereken basit bir motto (ilke) çünkü eğer siz bir düz insanı değiştirebileceğinizi düşünürseniz, aynı mantıkla toplum, arkadaşlarınız ve arkadaşlarınızın aileleri sizi değiştirebileceklerini söyleme hakkına sahipler.

7 Baskın Queer Medya Temsili

88888

Ahahahah, tabii ki bu Türkiye için pek geçerli değil ama burada global bir olaydan bahsetmek gerekir. Düşünmeden cevap verdiğinizde, TV ve Filmlerdeki ana akım gay erkek karakterlerini, lezbiyen, biseksüel veya trans karakterlerden muhtemelen daha fazla adlandırabilirsiniz. Suçun çoğu yazarlar, yapımcılar ve film yapımcılarının olsa da, gay erkeklerin sadece kurguda değil, haber ve gerçek hayat da olmak üzere, sahne ışığını paylaşmayı düşünmelilerdir.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin