Gay ve Lezbiyenlerin Biseksüellere Karşı Kurmayı Bırakmaları Gereken 7 Cümle

 Gay ve Lezbiyenlerin Biseksüellere Karşı Kurmayı Bırakmaları Gereken 7 Cümle
Digiqole ad

Biseksüeller devamlı olarak düşüncesiz, saçma sorulara maruz kalıyor. Hem heteroseksüellerden, hem de eşcinsellerden.

Birçok biseksüel olmayan kişi için biseksüellik, gerçek bir yönelim olamayacak kadar geniş. Yine de bu kimsenin kimseye garip sorular sormasını meşru kılmıyor.

Bifobik sorular, özellikle biseksüellerin yanında olmasını bekleyeceğini kişilerden gelince daha da kırıcı oluyor. Kimse olduğu kişiyi açıklamak zorunda olmamalı. Bu sadece biseksüeller için değil, herkes için geçerli.

İşte gay ve lezbiyenlerden sık sık gelen, ve bizi üzen bazı sorular ve yorumlar.

1. ‘Sen şimdi nesin?’

Uzaylılar tarafından gönderildim ve amacım sizlere gay ya da heteroseksüellikten başka cinsel yönelimlerin olduğunu da hatırlatmak.

2. ‘İki takıma da yanlıyorsun yani?’

Spor metaforu… Kötü. Takım seçmekle bu aynı şey değil. Biz cinsiyet seçmiyoruz.

Bazı biseksüeller kendisini ne gay topluluğuna ne de heteroseksüel topluluğuna yakın hissetmiyor. Bu ister istemez soyutlanma ve depresyona sebep olabiliyor.

3. ‘Biseksüeller açgözlü’

Bazı biseksüeller buna gülüp geçerken bazıları gücenebiliyor. Bize kalırsa, hoş bir yorum değil. Biseksüellerden milletin sevgilisine göz diken tiplermiş gibi bahsetmek kabul edilebilir değil.

Herkes gibi biseksüeller de hayatta kalmaya çalışıyor.

Ayrıca lütfen, hem kadınları hem erkekleri çekici buldukları için biseksüellere ‘şanslı’ demeyin. Herkes tarafından reddedilme ihtimalleri var, bir de böyle düşünün.

4. ‘Biseksüellere güvenilmez’

Biseksüellere dair bir başka klişe de partnerlerinin arkasından sürekli iş çeviren, sürekli seks peşinde koşan insanlar olmaları. Bu tabii ki doğru değil.

Çoğu insan üzücü bir şekilde biseksüelliği bozuk davranış kalıplarıyla eşdeğer tutuyor. Sanki çok kişiden hoşlanma ihtimaliniz varsa, aynı anda hepsinin peşinden koşacakmışsınız gibi.

Çok eşlilik ve tek eşlilik her cinsel yönelime sahip insanda gözlenebilir. Faturanın biseksüellere kesilmesi mantıklı değil.

5. ‘Hangi aşamadasın?’

Ay döngüsünün aşamaları olur. Menstrüel döngünün aşamaları olur. Biseksüelliğin olmaz.

Bazen kendi cinsiyetlerinden, bazen karşı cinsiyetten birileriyle birlikte olurlar. Bazen de kendilerini ikili sistemin dışında tanımlayanlarla. Bu onlara kalmış ve kimseye bir söz düşmez.

6. ‘Gay / lezbiyen olduğunu söyle!’

Biseksüeller istediklerinde dolaptan çıkabilirler. Fakat olmadıkları biri olarak çıkmak? Bilemiyoruz… İnsanları oldukları gibi kabul etmek gerçekten zor değil.

7. ‘Gay / lezbiyen olsan senle sevgili olmak isterdim’

Öncelikle, bu problemli bir düşünce yapısı. Burada yarışma mı var? Önleme aşaması mı bu?

Bunun mazur olabileceği tek durum, bir biseksüeli reddediyorsanız – ki onda bile tam anlamıyla kabul edilemez. Bifobik olmayan bir yorumla da işleri yoluna koyabilirsiniz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin