Müslüman Gay Rock Yıldızı, İslam – LGBT Gerginliği Hakkında Konuştu

 Müslüman Gay Rock Yıldızı, İslam – LGBT Gerginliği Hakkında Konuştu
Digiqole ad

Orta Doğu’nun ünlü alternatif rock gruplarından Mashrou’ Leila’nın gay solisti, Hamed Sinno, Attitude dergisine konuştu.

İnançtan LGBT’ye, hayatın her alanına dair yaptıkları marşları ile bilinen grubun, bazı Orta Doğu ülkelerine giriş yasağı bulunuyor. Bu ülkelerin arasında Kuveyt ve Ürdün gibi yüksek profilli olanlar da mevcut. 

Birmingham’daki muhafazakar ailelerin “okullarda LGBT dersler olmamalı” yönündeki tepkisi hakkında fikri sorulan Hamed, İslam – LGBT gerginliğine değiniyor.

Hamed, problemin İslam’ın kendisinde değil, dini işlerine geldiği gibi yontan iki yüzlü dini liderlerde olduğunu belirtiyor.

31 yaşındaki sanatçının şu sözleri ise dikkat çekiyor: “Çoğumuzun İslam diye bildiği şey, bir grup heteroseksüel adam tarafından kabul edilmiş bir versiyon.”

“İslam’ın da kendi içinde birbirinden farklı versiyonları, ekolleri var. Ne olduğu ne bittiği o kadar az öğretiliyor ki, homofobik ve ikiyüzlü bir versiyonu yaşanıyor.”

“Geçenlerde arkadaşımın düğünü vardı. Müslüman bir düğündü. Gay bir düğündü. Bu durumla tamamen barışık olan İslami kurumlar, ekoller var.”

“Ben çok dindar olduğumu söyleyemeyeceğim ama eğer bir yaratıcı varsa, insan olarak kim bana nasıl davranacağımı söyleme cüretinde bulunabilir? Böyle yaratılmışsam böyle yaratılmışımdır.”

“Yine de böyle düşüncelerle yaşayıp yaşamamak size kalmış. Ama bu düşüncelerle bir çocuk yetiştirecekseniz, birilerinin çocuk esirgeme kurumuna haber vermesi gerekiyor.”

Dindar bir ailede büyüdüğünü belirten Hamed, çocukluğuna ise böyle değiniyor:

“Dindar bir ailede büyüyen bir gay olarak, kendimden uzun bir süre nefret ettim.”

“Gay erkeklerin evlenebileceğini bilseydim, evliliğin doğru olduğunu düşündüğümden değil, ya da gayliğin bir problem olmadığını çocukken öğrenseydim, bir çok problemim ve çektiğim çile çok daha erken biterdi.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin