Gay Sherlock Ne Zaman Gelecek?

 Gay Sherlock Ne Zaman Gelecek?
Digiqole ad

Tepkiliyiz! Sherlock Holmes’u seviyoruz, bazen açıp tekrar tekrar izliyoruz. Hem orjinalini hem de farklı uyarlamalarını. Tepkimiz de tam olarak bunla alakalı. Onca uyarlamanın arasından bir tanesi bile kuir olmaz mı?

Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın oyunculukları ile yıldızlaştığı yapımı şöyle bir özetleyelim. İki dost, birlikte çalışıyorlar, birbirlerine güveniyorlar, birileri tarafından sürekli birbirlerine yakıştırılıyorlar ve diyaloglarında alttan alta sezilen bir homoerotizm var. 

Dizi 2017’de sonlandığında, izleyenlerin büyük bölümü hayal kırıklığına uğramıştı. Freeman, yaptığı bir açıklamada bu durumun farkında olduğunu dile getirmişti.

“Son bölümleri çektiğimiz zaman, Holmes ve Watson karakterlerinin gay olduğuna dair hayran hikayeleri yeni yeni oturmuştu.”

“El ele tutuşup gün batımında yürüyecektik ama olmadı.”

Freeman, 2015 yılında verdiği röportajlardan birinde de Holmes ve Watson arasındaki ‘cinsellik’ iddialarına değinmişti.

“Aynı cinsiyete sahip iki kişinin, cinsel bir çekim olmaksızın derin bir arkadaşlık bağına sahip olması pek tabii mümkün.”

“Biri birini seviyor diye, onla yatmak istiyor anlamına gelmiyor. Bu karakterler birbirlerine saygı duyuyorlar, arkadaşlıklarına kendilerince katkıda bulunuyorlar. Bu bir arkadaşlık. Ama bunu ifade etmek bazen güç oluyor. Homofobikmiş gibi algılanabiliyorsunuz.”

Açıkçası, Sherlock’u Sherlock yapan unsurlardan belki de en önemlisi, Holmes ve Watson’un arasındaki diyalogdu. Televizyon yapımcıları bunu yapmaya bayılıyor. Karakterler, hayranların hikayeler üretebilecekleri kadar açık noktalar ile tasarlanıyor fakat en bağlanılması gereken yere bağlamadan diziler bitiriliyor.

Buna istisna olarak gösterebileceğimiz sadece iki yapım var: Syfy’da yayınlanan The Magicians ve BBC’de yayınlanan Killing Eve. İki dizi de, en sonda karakterlerin birbirlerine olan tutkusunu inkar etmemiş ve olması gereken yere bağlanarak bitmişti. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin