Haberler Sanat

2018 Onur Çantalarını Türk Bir Sanatçı Tasarladı: Sadi Guran

GMag
Yazar: GMag

Gay Star News, dün yıllık “Onur” çantalarının tasarımlarını tanıttı.

2012 yılında piyasaya sürülen çantalar, her yaz İngiltere’deki Onur Etkinlikleri’nde veriliyor. Çantalar, çok aranan bir koleksiyon haline geldiler ve her yıl farklı bir tasarım sunuyorlar.

Çantalar başlangıçta Sir Ian McKellen ve Sharon Osbourne’un da aralarında bulunduğu LGBT ünlüler ve müttefikler tarafından tasarlandı.

2017’deki çanta tasarımı, Venezuella’da, ülkesindeki zulümden kaçan bir LGBT çizer Daniel Arzola’ya aitti.

Bu yıl, Gay Star News bir LGBT sanatçının eserini tekrar göstermeye karar verdi. Sadi Guran, İstanbul’lu bir eşcinsel sanatçı ve illüstratör.

Kendine özgü tek boynuzlu atlı tasarım, Manchester Pride, Londra Pride, Glasgow Pride, Leeds Pride, Birmingham Pride ve Bristol Pride’da 20.000 çantada yer alacak.

Gay Star News’in kurucusu ve editörü Tris Reid-Smith, çantalarla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Sadi’den dünyadaki LGBT’lerin birliğini gösteren bir tasarım yaratmasını istedik. Ve son resmi tüm beklentilerimizi aştı. Gerçekten çok güzel. Türk bir LGBT sanatçının çalışmalarının İngiltere’deki Onur Etkinlikleri’nde yüzbinlerce insan tarafından görülecek olmasından mutluluk duyuyoruz. LGBT’ler ile dayanışma içinde olmak, kendiniz olmanın zor olduğu ülkelerde sürdürdüğümüz çabaların küçük ama önemli bir parçası. Ve biz bu Onur sezonu için harika bir mesaj olduğunu düşünüyoruz.”

Sadi Guran ise duygularını şöyle açıkladı;

“Buradaki mevcut durum ve baskı, görünürlüğü arttırmak için homoerotik sanat yaratmak için beni daha da zorluyor. Onur Etkinlikleri için sanatımı icra etmem istendiğinde çok mutlu oldum. Tasarımımın ardındaki düşünce, insan türünün ana güzelliğinin çeşitliliğiyle ilgili olduğuna dair inancımdan kaynaklanıyor. Ve tüm farklılıklarımıza rağmen bir araya geldiğimizde büyü yaratıyoruz.”

Yorum Yaz

54 Paylaşımlar
+1
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin