Gay Tanışma Uygulamalarının Çağı Bitti Mi?

 Gay Tanışma Uygulamalarının Çağı Bitti Mi?
Digiqole ad

Utanmadan veya utanarak olsa da, nerdeyse hepimiz bir ara Hornet, Grindr, Romeo gibi uygulamaları kullanmıştık. İlk ortaya çıktıkları zaman, kimileri güzel arkadaşlıklar kurmuş, kimileri ise hayatının aşkını bulmuştu. Fakat artık, cinsel ihtiyaçlarımızı gidermek için de kullandığımız uygulamalar sanki yavaş yavaş arka plana geçmeye başlıyorlar.

Türkiye’de Grindr’ın yasaklanmasıyla birlikte, insanların dikkatleri o zamanlar daha çok yeni olan Hornet’e geçmişti. Hornet’in zirve yılları 2013-2014 olarak görünüyor. Özellikle, gizli eşcinseller için çok güzel bir tanışma platformuydu. Büyük Hornet ailesi sayesinde, neredeyse her şehirdeki eşcinseller birbirini az çok tanıyorlardı ve yalnız hissetmiyorlardı.

Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda ”Aa, ben bu çocuğu Hornet’te görmüştüm.” dediğiniz kesin olmuştur.

Lakin bir zaman sonra, erkek ırkının abazanlığının sonucu olarak, ”Arkadaş arıyorum”, ”Aşk arıyorum” tarzında profillerin yerini ”Seks arıyorum”, ”Ücretliyim” vb. profiller almaya başladı.

Bu durum, ”masum” toplum üyelerini rahatsız etmeye başladı. 2013-2014 yılında ilişkileri başlamış üyeler, sevgililerinden ayrıldıktan sonra hatırladıkları o eski Hornet’i, ne yazık ki, bulamadılar. Çünkü artık Hornet, seks arayan ‘heterolar’, ücretli eskortlar, seks işçisi travestiler ve genç seven amcalar tarafından ele geçirilmişti. Bunu fark eden üyeler, asla geri dönmemek üzere profillerini sildiler.

Sosyal medyadan eş aramaya alışmış insanlar, Hornet’le vedalaştıktan sonra Tinder’i denemeye karar verdiler. Tinder, daha masum ve güvenilir bir uygulama olduğu için, çoğu kullanıcı tarafından olumlu karşılandı. Tinder profillerinin Facebook’a bağlı olması, çıplaklığa izin verilmemesi ve yazışmalarda fotoğraf gönderiminin mümkün olmaması da kullanıcıları gereksiz tacizlerden korudu. Fakat, gerçek duygular arayan insanlar için, Tinder’in sırf görünüşe bakarak karar verdirmesi büyük bir eksi oldu. Birçok kişinin hala ara sıra gittiği Tinder da, ne yazık ki, Hornet’in eski sevilirliğine ulaşamadı.

LGBT bireylerinin son zamanlardaki artan cesaretleriyle birlikte, ”gay-radar”larının yanılmalarını da azalttı. Artık, birçok insan yüz yüze tanışmayı tercih ediyor. Çoğunun LGBT bireyi olduğu LGBT dernekleri ve temalı mekanların yanı sıra; işyerinde, okulda, toplu ulaşım araçlarında, alış veriş merkezlerinde vb. mekanlarda da tanışmanın popülerliği giderek artıyor.

Fakat, dışarıda tanışırken tacizci hareketler yapmamaya dikkat etmek lazım. Zira, tanışayım derken insanı rahatsız edip dayak yemek hoş bir deneyim olmaz.

Tanışma uygulamalarına, bize sağladıkları kolaylıklar, bize hediye ettikleri arkadaşlar ve sevgililer için sonsuza dek minettar olacağız, ama gerçek aşkımızın nereden karşımıza çıkacağı hiç belli olmaz. O yüzden, iyi insan olalım, kendimize dikkat edelim ve en önemlisi gülümseyerek hayatımıza devam edelim. Çünkü bize aşık olanlar gülüşümüze aşık olurlar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin