Fotoğraflarla Eşçinsel Tarihi

 Fotoğraflarla Eşçinsel Tarihi
Digiqole ad

Jeffrey Gent, neredeyse tüm hayatlarını cinsel yönelimlerini saklayarak yaşayan yüzlerce LGBT bireyin hikayesine ışık tutuyor.

Gent, dedesi 1890’larda yaşamış olan genç bir adamın fotoğrafını gösterip ‘Büyük amcam Clarence’a çok benzediğini yeni fark ettim. O da hayatı boyunca bekardı.’ dedikten sonra, LGBT bireylerin vintage fotoğraflarına karşı büyük bir merak ve tutku geliştirdi.

Gent,“O fotoğraf beni, bekar amcanın bana benzemesi haricinde eşcinsel olup olmaması konusunda meraklandırdı. Eğer öyle ise, ailesinin Clarence Amca hakkında bir şey bilmiyor oluşu ve bunun hakkında açıkça konuşamamış oluşu çok üzücü.” 

Gent, ‘Homo History’ (Eşcinsel Tarihi) isimli web sitesinde eşcinsel çiftlerin fotoğraflarının geçmişten günümüze sergilendiği büyük bir derleme oluşturmaya başladı.

“Bu fotoğraflar gay ve lezbiyen tarihimizin sadece küçük bir parçasını oluşturuyorlar. Maalesef bu fotoğrafların çoğu dehşete kapılan aile bireyleri tarafından kasıtlı olarak yok edilmiştir.”

“Bu fotoğraflardaki erkek ve kadınların çoğunu tanımadığım için, onlar eşcinsel çift mi yoksa çok yakın arkadaşlar mı, bunu kesin olarak bilmiyorum. Yanlışlıkla eşcinsel olarak adlandırdığım her fotoğrafa karşılık, aile sırrını korumak adına binlerce fotoğraf yakılıyor veya yırtılıyor. Geçmişten günümüze gay ve lezbiyen çiftlerin fotoğraflarını paylaşarak, onların karşılaştığı sosyal adaletsizliği düzeltmeyi umuyorum. “

‘Eşcinsel Tarihi’ koleksiyonundan seçtiğimiz en iyi fotoğraflar:

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

67 Paylaşımlar
Paylaş67
Tweetle
Paylaş
Pin