fbpx   .  

George Michael Hakkında Herşey

Wham! diye bir grupta tanıdık onu, içinde gitar olmayan şarkıda bile gitar çalan birinin yanında, kabarık saçlarıyla şarkılar söylüyordu. “80’ler işte” dedik geçtik.

Sonra zaman geçti, başka şarkılar söylediler, daha doğrusu o söyledi, diğerleri salak salak gitar çaldı. Derken “Careless Whispers” diye bir şarkı duyduk. İnanılmazdı, defalarca dinledik, aylarca, yıllarca. O ara adını öğrendik işte, takma bir isim gibi gelmişti kulağımıza, yanılmadığımızı da öğrendik.

Sonra Wham dağıldı, sevindik. George Michael solo devam etti yoluna. Önce yavaştan yavaştan vurmaya devam etti bizi; “A Different Corner”, “Father Figure” en sonundaysa “Faith” çıktı. Derken ortalığı dedikodu kazanına çeviren “I Want Your Sex”. Yok efendim, Brooke Shields için yazmışmış bu şarkıyı, yok bilmem kim için yazmışmış. Tarih bize bu tahminlerin ne kadar yanlış olduğunu gösterdi sonunda.

 

Bir yandan “One More Try”, “Praying For Time”, “Kissing a Fool” gibi şarkılarla kalbimize çalışırken, bir yandan da “Monkey”, “Freedom ’90”, “Too Funky” gibi şarkılarla da ayaklarımızı ele geçirdi. Bunun o da farkında olmalı ki, “Greatest Hits” albümünün ilk CD’si “For The Heart” ikinci CD’si sie “For The Feet” diye isimlendirilmiştir.

Aretha Franklin iile düet yapmıştı, Elton John ile yaptığı düet ise muhteşemdi. Freddy Mercury’i anma konserinde o kadar başarılı bir performans sergilemişti ki, Queen grubundan solistlik teklifi aldığı dedikodularu uzun süre ortalıkta dolaştı.

Sony şirketiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle uzun süre hiç yeni şarkısını dinleyemedik. Ama sonra “Older”, “You Have Been Loved” ve ünlü “Outside” ile geri döndü.

“Outside” ünlüydü, çünkü öncesinde George Michael halka açık bir tuvalette erkek bir polis memuruna asılırken paparazzilere yakalanmıştı. Bildik davranışı sergilemedi George, reddetmedi. Hayal kırıklığına uğrayan hayranları “varsa” diye özür diledi ve Outside klibini orada çekti. Klibin sonlarına doğru öpüşen iki polis memuru ile ne anlatmak istediğini siz düşünün artık.

1999’da bence mükemmel plan bir albüm çıkardı “Songs From The Last Century”. Piyasa başarısı tatmin edici olmasa da 2004’deki “Patience” albümüne kadar idare etti bizi. Bu albümdeki “Freeek”, “Shoot The Dog” önceden kalbimizi kazandı ama albümün geri kalanı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Sonra yine dedikodu kazanları fokurdamaya başladı. “Hayatı boyunca harcayamayacağı kadar çok parası varmış, artık ihtiyacı olmadığı için müzik yapmayacakmış.” dendi. Oysa George kendi için olmasa da başkaları için para kazanmaya devam etti.

Sağlık kurumları için “Home from Home” projesi, çocuklar yararına “Help a London Child” projesine ve LGBTİ bireyler için “OutCome” ve “OutLine”, HIV pozitif bireyler için “Healing Circle Holistic” gibi birçok projeye destek veriyordu.

2005 yılında hayatını, daha doğrusu pek kimseye açamadığı özel hayatını anlattığı “George Michael: A Different Story” isimli belgesel ile karşımıza çıktı. “Aman Tanrım, dev bir yıldızım ve sanırım nonoşum. Ne yapacağım? Bu işin sonu iyi bitmeyecek.” diye kendisi ile dalga geçiyordu ama özel hayatının çok ince bir detayını da gözler önüne serdi. Filmi !f İstanbul ve !f Ankara festivallerinde izleme şansını da bulmuştuk, ne güzel olmuştu.

Yeni haberleri de gelmeye bu arada devam ediyordu.

25. sanat yılı nedeniyle 15 yıl aradan sonra ilk defa bir turneye çıkacakmış, yeni albümü üzerinde çalışıyormuş, bunun söylenti olduğu iddia edilmişti ama o dönem piyasaya çıkan ve yukarıda dinleyebileceğiniz “An Easier Affair” single’ı bu iddiaları çürüttü. Şarkı, yine George’un o son dönemdeki tarzında, 70’ler kokan bir dans şarkısı olmuş. Kişisel olarak o dönemlerde çok tutacağına inancım olmasa da ardından gelecek remixler iyi olacaktı. Bu arada şarkının biraz öğüt veren, biraz taş atan imalı sözleri ise, George’un kendisini iyice ortaya koyduğunu, iyice olgunlaştığını ortaya koyuyor.george-michael-and-kenny-goss-arrive-for-a-film-premiere-in-2005-pic-getty-images-463288157

Veeeeeee… En son haberimiz ise İngiltere’de eşcinsel evliliğin yasal olmasının ardından öğrendik ki bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi Kenny Goss ile evlenecekmiş. Dedikodular, AIDS’e bağlı enfeksiyonlardan dolayı ölen eski sevgili Anselmo ile daha mutlu olduğunu ve Kenny’nin bir “yalancı” olduğunu söylese de biz bunlara kulak asmayalım ve kendisine mutluluklar dileyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.