2016 Yılının En İyi ’10’ Gay Dostu Şehri

 2016 Yılının En İyi ’10’ Gay Dostu Şehri

A gay couple kisses as people gather to celebrate after the French parliament approved a law allowing same-sex couples to marry and to adopt children, in Paris April 23, 2013. French lawmakers passed a bill on Tuesday, a flagship reform pledge by the French president which sparked often violent street protests and a rise in homophobic attacks. The law legalises gay marriage and gives gay and lesbian couples adoption rights. REUTERS/Charles Platiau (FRANCE – Tags: POLITICS SOCIETY) – RTXYX5I

Digiqole ad

Avrupa’yı gezmek pek çok insan için bir hayaldir. Fakat eşcinsel çiftler için bu genelde bir seçenek olamıyor. Gerçekte Avrupa’nın önemli bir kısmı eşcinsel çiftler için pek de tercih edilesi mekanlar sunmuyor. Ne mutlu ki Avrupa’nın her yerine dağılmış farklı noktalarda, eşcinsel çiftler için de uygun şehirler var. İşte 2016 yılının en eşcinsel dostu olan, 10 şehri.

Paris

paris

Paris dünyanın aşk başkenti olmasından kaynaklı olarak, farklı arka planlardan çiftleri barındırması şaşkınlık verici bir durum değil. Olağanüstü seviyede çeşitliliğe sahip eşcinsel bar ve kulüplerinin yanında, Paris ayrıca, eşcinsel çiftleri barındırmak için özel olarak hazırlanmış otel ve kiraya açık evlere de sahip. Üstelik haziran ayı boyunca Onur Yürüyüşü için özel olarak düzenlenen etkinliklere de ev sahipliği yapan bir şehir.

Londra

Gay campaigners drive a bus past the Hou

Eğer beraber takılabileceğiniz diğer eşcinsel çiftleri arıyorsanız, Londra kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Yalnızca eşcinseller için sürekli farklı deneyimler sunan şehir atmosferine sahip olması değil, tüm Avrupa’nın en geniş gay ve lezbiyen gruplarına ev sahipliği yapması da, şehrin en önemli özelliklerinden. Kulüp ve barların sayısının azımsanamayacak sayıda olmasının yanında, şehirde gezebileceğiniz pek çok müze ve katılabileceğiniz pek çok aktivite bulunmakta.

 Dublin

A couple embraces outside the count centre in Dublin as Ireland holds a referendum on gay marriage

Dublin, 1993’te suç olmaktan çıkarılmasından önce dahi, gayler için son derece canlı bir ortam sunan bir şehirdi. Yalnızca başkanının gay olmasından dolayı değil, kendisini öncü bir eşcinsel kentine çevirme çabasından dolayı da favori şehirlerden. Turistler için tadını çıkarabilecekleri canlı bir ortam sunmasının yanında tüm gece açık kulüpleri ile de ilgi çekici.

Belfast

city-hall-pride

Belfast’ın eşcinsel gezginlere sundukları sanılanın da ötesinde. Eşcinsel çiftleri ağırlayabildikleri saunalar, kulüpler ve otellerin ötesinde, yıllık olarak düzenlenen Onur Yürüyüşü de son derece ilgi çekici. Eşcinsel bireyler burada diğer eşcinsel bireylerle etkileşime girebildiği gibi, kendi özgürlüklerini de sonuna kadar yaşayabiliyorlar.

Budapeşte

dsc_9520-copy

Budapeşte, rahatlama peşinde koşan insanlar için muhteşem bir şehir. Şehirde eşcinsel dostu pek çok otel, sauna ve plaj bulunmakta. Ayrıca tatil boyunca eğlenilebilecek pek çok eşcinsel bar ve gece kulübü de şehrin sundukları arasında. Ek olarak, şehir, tüm Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olduğundan, şehirde geziye çıkmak da burada yapılabilecek en güzel şeylerden birisi.

Amsterdam

1-pb61gz9denps_-531j7wrg

Eşcinsel turistler Amsterdam’da eğlence namına isteyebilecekleri her şeyi bulabilecekleri bir şehirle karşılaşıyorlar. Diğer şehirler gibi burada da barlar ve gece kulüpleri ile gece hayatı doruklarda yaşanıyor. Ayrıca şehirde eşsiz manzaranın, romantik gezintilerin ve tarihi müzelerin de tadını çıkarabilirsiniz.

Viyana

gay-cafe-savoy-schwul-paar-19to1

Viyana hakkındaki en güzel şey, şehirdeki gay toplumunun son derece otantik olması. Eşcinsel gezginlere karşı sıcak yaklaşımı ve onları karşılaması, bu şehri ziyaret ettiğinizde gördüğünüz açık ara en önemli artı. Son derece güzel bir şehir olmasının yanında, şehirde yapılabilecek onlarca şey bulabilirsiniz. Örneğin şehir, müziğin, sanatın ve mimarinin dünyadaki en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Stockholm

stockholm

Bu eşsiz şehir genelde Venedik ile karşılaştırılıyor, yani bu şehri ziyaret ettiğinizde oldukça romantik bir ortamla karşılaşmayı bekleyebilirsiniz. Venedik gibi bu şehir de, üzerine inşa edildiği 14 adadan dolayı, su kanallarıyla döşelidir. Şehirde, eşcinsel dostu olması dolayısıyla, eğlenceli pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Prag

prague

Güzelliği, bu şehri ziyaret eden tüm gezginlerin tadına varacağı bir özellik. Gün boyunca şehirdeki pek çok müzeden herhangi birini gezebilir, geceleri operanın sanatsallığına kendinizi atabilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin yanında çok sayıdaki gay bar ve kulüp sayesinde, şehrin hareketli gay yaşantısına eşlik edebilirsiniz.

Barselona

guys-drinking-coffee-in-tel-aviv

Barselona hakkındaki en güzel şeylerden birisi, sınırları içerisinde dünyanın en güzel yemeklerini tadabiliyor oluşunuz. Sunduğu geniş kültür ve gelenek yelpazesi ile kendisini İspanya’nın geri kalanına göre eşsiz bir konuma getiriyor. Şehir bir şey için biliniyor ise, bu kesinlikle sanat ve mimarisidir. Ki zaten dünyanın en iyi mimarlarına ev olmuş bir şehirdir. Eşcinsel ziyaretçilere gelince, şehir kesinlikle dost canlısı. Gece hayatı, bu şehirde kesinlikle bakmanız gereken noktalardan birisi.

Eğer 2017 yılında Avrupa’da, eşcinsel dostu bir gezi planı yapmak istiyorsanız, bu on şehri listenizde mutlaka üst sıralara yazın. Buralarda yapacak onlarca şey ve gezecek pek çok güzel yer olduğunu göreceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

75 Paylaşımlar
Paylaş75
Tweetle
Paylaş
Pin