Herkesi Şaşkına Çevirdiler: Lezbiyen Penguen Çifti Anne Oldu

 Herkesi Şaşkına Çevirdiler: Lezbiyen Penguen Çifti Anne Oldu
Digiqole ad

Thelma ve Louise kral penguenleri çifti, Yeni Zellanda Auckland’da yer alan Kelly Tarlton’ın Deniz Hayatı Akvaryum’unda yaşamlarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki tatil döneminde ise, kral penguenleri çiftini güzel zamanlar bekliyor.

Sekiz sene önce, birbirlerini ilk defa gören ve o zamandan bu yana birlikte olan lezbiyen penguen çift anne oldu. Bu, türleri arasında alışılmadık bir durum, çünkü penguenler her çiftleşme döneminde farklı bir partner seçmeleri ile bilinirler.

Bir buçuk sene önce çifte, bakıcılar tarafından bir penguen yumurtası verildiği biliniyor. Sebebi ise biyolojik annesinin partneri tarafından terk edildiğinden dolayı yumurta ile ilgilenememesi. Thelma ve Louise, çift olarak yumurta ile ilgilendiler ve yavruyu dünyaya getirdiler.

Şimdi ise Thelma, kendisine ait bir yumurta ile ilgileniyor.

Penguen bakıcısı Laura Seaman:

“Bir yumurtaya sahip olmak onlara mutluluk veriyor- her canlı gibi onlar da türlerinin devamını istiyorlar.”

Penguenlerin, cinsiyet gözetmeksizin her üç günde bir yumurta ile ilgilenme görevini aralarında değiştirdikleri belirtiliyor.

“Bir yumurta sahibi olmak, onların ilişkileri için de çok sağlıklı bir süreç.”

Yumurtaya dair ise sorular mevcut; yumurtanın oluşması için dişi ve erkek penguenlerin çiftleşmesi gerekiyor. Thelma ve Louise çiftinde ikisi de dişi olduklarından, yumurtanın babası bir gizem olarak kalmaya devam ediyor.

Walker’a göre penguenler çiftleşirken uzun bir kur süreci oluyor, birbirlerine şarkı söyleyip gagaları ile özel sesler çıkarıyorlar. Bunun takibinde çiftler ayrılıyor fakat Thelma ve Louise örneğinde, çift birlikte kalıp yumurtaya bakmaya başladı.

Penguenlerden sorumlu görevliler ise babaya dair “Kim?” ve “Nasıl?” gibi soruları cevaplayabilmek için bekliyor.

Çift ayrıca, normalde 20 yıldan uzun yaşaması beklenmeyen kral penguenleri için oldukça yaşlı. Thelma da Louise de, 25 yaşında.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin