Gmag Özel Röportajı Neslihan Doğrusöz: Evet Bu Bir İmaj, Daha Doğrusu Gerçek Ben

 Gmag Özel Röportajı Neslihan Doğrusöz: Evet Bu Bir İmaj, Daha Doğrusu Gerçek Ben
Digiqole ad

Günlerdir onun dışında herkes hakkında konuşuyor, gıyabında tabiri caizse atıp tutuyor. İşte Benim Stilim yarışması ile tanıdığımız Neslihan Doğrusöz, hakkında merak ettiğimiz her şeyi cevaplamadı, bizim isteğimiz üzerine bir bakıma içini döktü. İşte Neslihan’ın ağzından Neslihan;

Ne oldu böyle Neslihan? Aslında seni sima olarak tanıyoruz, ama bir anda Türkiye’nin gündemine oturdun, her haneye girdin. Peki Neslihan kendini anlatmak isterse biraz, neler söyler?

  • Günümüzde sosyal medya ve magazin iyi ki ya da maalesef ki hayatlarımızı çok etkilemekte. Ben ve benim gibi yarışmaya katılan diğer arkadaşlarımda her haneye girme fırsatını yakalamış olduk. Ben hayatımı styling yaparak sürdürdüm. Eğitimimi de bunun üzerine aldım. Yarışmaya katılmamın sebebi ise hem kendimi, hem de başarımı göstermekti. Bunu da doğru bir şekilde yaptığımı düşünüyorum.bundan sonra ki her işimde de bu böyle olacak.

İşte Benim Stilim’de yarıştığın o dönemde ve sonrasında hayatında neler oldu?

  • İşte Benim Stilim o donemde gündemde olan bir yarışma olduğu için, bende bu sayede belirli bir popülarite kazandım. Bu da aslında sektörüm olmayan ama oldukça keyif aldığım DJ’lik işini yapmama sebep oldu. Fakat gece hayatı çok yorucu olduğu için, bir süre ara verme kararı aldım ve styling yapmaya devam ettim, hala da severek devam ediyorum.

Yarışmadan yıllar sonra seni yeni halinle gördük, ama aslında bunun senin için bir ‘ilk’ olmadığını söyledin? Hatta şu sözün beni çok etkiledi: ‘Bu zamana kadar Neslihan hanım olmak zorunda kalmışım.’

  • Profesyonel iş hayatında nüfus cüzdanın ne renkse o sıfatı üzerinize giymek zorunda kalıyorsunuz ve bunu istemeyerek de olsa taşıyorsunuz. Dolayısıyla kurumsal bir yerde çalışırken Neslihan hanım olmak durumunda kaldım. Ama bu maskulen tarza ve ruha çocukluğumdan beri sahibim.

Sonra Türkiye’deki heteroseksist ana akım medya anında senin eski fotoğraflarınla yeni olanları yan yana koydu ve ekledi: Şaşırtan imaj! Bu bir imaj mı? Böyle bir şey olabilir mi?

  • İnsanlar beni en son televizyonda feminen bir tarzda gördüler. Şimdi sosyal medyada günlük hayatımdan paylaşımlarda bulunduğumdan şaşırmaları çok normal. (aslında değişen bir şey yok 🙂 ) bu bir imaj, imajdan ziyade bu gerçek Neslihan Doğrusöz. Yani bir bakıma insanlar gerçek ben’le tanışmış oldu.

Bir insanın kimliğini ve hissettiklerini kamuoyuna açıklama zorunluluğu hissi bile oldukça zor ve çirkin bir şey dimi?

  • Ben kimseden gizli bir şey yaşamadım. Dolayısıyla kamuoyuna kimliğimi açıklama gibi bir zorunluluğumda olmadı. Sadece Türkiye bazı şeylere yeni alışan bir ülke olduğu için, bu konularda (LGBTİ) hem konuşmak hem de anlaşılmak oldukça zor.

Seninle Instagram üzerinden konuştuğumuzda da bana ‘çok yoruldum’ dedin..

  • ‘Çok yoruldum..’ Bir isyan ya da sitem cümlesi değil aslında, en azından benim için bu böyle. Sadece insanlara bir şeyleri anlatmak, ‘bak bu aslında böyle’ demek yorucu. Bunu da en iyi ben ve benim gibi aynı durumu paylaşanlar anlıyordur diye düşünüyorum.

Bir anda gündeme gelmek, milyonlarca insanın seni Google’da aratması, kimsenin kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir şey olamaz. Korkutucu!

  • 3 yıl aradan sonra benim için de sürpriz oldu cinsel kimliğimle gündeme gelmek, aslında korkutucu değil de, beklenmedik bir sürpriz desek daha doğru.

Artık asla eskisi gibi olmayacak, mümkün değil! Göz önünde olacaksın, saçın, tavırların, hareketlerin, giydiklerin, kız arkadaşın konuşulup durulacak, hepsine hazır mısın?

  • Zaten hayatımda değişen hiçbir şey yok, daha öncede dediğim gibi sadece Büşra’ya çok değer verdiğim için, onunla olan ilişkimi bu tepkiler veya insanların merakı yüzünden paylaşmama gibi bir durumu asla düşünmedim, düşünmem de. Tabii ki ilişkimizi açık bir şekilde paylaşınca da etkisi böyle oluyor, ama her şeye hazırım, hazırız!

‘Kendimi çok küçükken keşfettim, asla Barbie bebeklerle oynamadım.’ Diyen Neslihan, şimdi kendini nasıl hissediyor? Mutlu mu?

  • Küçükken de mutlu bir çocuktum. Çok şükür ki beni destekleyen, her kararımda arkamda duran çok iyi bir aileye sahibim. İnsanların hayatına girip kıyısından köşesinden de olsa onların hayatlarına dokunmayı başarabilen biri oldum hep. Hayatıma giren insanların da hep bu şekilde olmasına dikkat ediyorum ve onlarla çok mutluyum.

Bundan sonrası için nasıl olacak sence? Neler yapacaksın? Oyunculuk, belki başka bir şey? Şimdiden yanında olan ve büyük ihtimalle seni desteklemeye devam edecek LGBTİ hayranlarına bir şeyler söylemek ister misin?

  • Hayatın size ne getireceğini asla bilemezsiniz. Her şeye açığım ya da her şeye kapalıyım gibi bir durum söz konusu değil. DJ’liğe ara vermiştim onunla ilgili şimdi bir kaç proje var onları değerlendireceğim. Ve tabii ki kendi mesleğime devam ediyor olucam. Oyunculuğa gelecek olursak, deneyimim daha önce oldu, fakat bunun eğitimini alıp, hakkını verecek şekilde yapmayı tercih ederim.

Türkiye’de yaşayan, bu mücadeleyi sürdüren herkese, beni destekleyen desteklemeyen bütün LGBTİ arkadaşlarıma öncelikle çok teşekkür ediyorum. Ve ekliyorum;

Ben buzdağının sadece görünen bir kısmıyım. Biliyorum ki kat ve kat’ım okyanusun altında.. o yüzden diyeceğim şudur ki;

‘Harekette birlik olmazsa, fikirdeki birlik de faydasızdır.’

Röportaj: Emir Akgün – Fotoğraflar: Mohammad Mousavi

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin