fbpx   .  

Gökkuşağı Ne Anlama Geliyor ve Neden Günümüzde Onur Sembolü?

Her yerde gökkuşağı var.

Çantada, pencerelerde, yanaklarda… Bu sembolden istesek de kaçamıyoruz.

Şu anda yüksek cadde, Alfred Hitchcock’un ‘Birds’ eserinden daha az uğursuz bir sahne gibi geliyor.

 

Ancak, gökkuşağı sembolünün ve amacının yaygın ticarileşmesi hakkında birkaç soruya cevap vermek istiyoruz: Gökkuşağı nereden geldi ve zaman testine dayanıyor mu?

Suikaste kurban gitmeden önce politikacı Harvey Milk, tasarımcı ve eşcinsel olan arkadaşlarından bir tanesinden San Francisco Onur yürüyüşünde kullanılmak üzere herkesi kapsayan bir tasarım istemişti.

Milk’in yardım istediği tasarımcı Gilbert Baker’dı. Kendisini Betsy Ross olarak tanıtır, Onur yürüyüşlerinde en ön sırada yer alırdı.

Baker, gökkuşağı sembolü aklına geldiğinde, bir gay barda dans ediyordu. Daha sonra arkadaşlarına el boyamasına yardım etmesini ve bayrak için sekiz rengi bir araya getirmesini istedi.

Gökkuşağı sembolünden önce, en çok tanınan kuir sembolü pembe üçgendi – ve Adolf Hitler’in pembe üçgeni tasarlamasından dolayı Baker ve Milk, topluluğun acıları geride bırakmanın zamanının geldiğine inanıyorlardı.

“Pembe üçgen eşcinsellik tarihindeki karanlık bir dönemi anlatıyor.”

“Adolph Hitler, İkinci Dünya Savaşı sırasında pembe üçgeni, Davut Yıldızı’nın Yahudilere karşı kullanıldığı şekilde eşcinsellere yerleştirilen bir damga olarak kullandı. Nazi döneminde bir baskı aracı işlevi gördü. Hepimiz olumlu olan, sevgimizi kutlayan bir şeye ihtiyacımız olduğunu hissettik.”

Renkler eşcinsel birinin hayatındaki farklı unsurları temsil ediyor: seks için pembe, hayat için kırmızı, iyileşme için turuncu, güneş için sarı, doğa için yeşil, büyü için turkuaz, barış için mavi ve ruh için mor.

Baker geçen yıl ölmüş olmasına rağmen, gökkuşağı dolu efsanesi yaşamaya devam ediyor.

Gökkuşağı tasarımının tescillenmemesine karar vererek, tüm dünyadaki LGBT’leri, gökkuşağı tasarımını kullanarak onore etmişti.

Hareket, son yıllarda çeşitlendikçe, trans, ikili olmayan ve aseksüel toplulukların beğenileri kabul ediliyor ve – bazı topluluk üyeleri kendilerini temsil etmek için daha çeşitli bir bayrak istiyorlar.

Topluluğun ayrı dizileri için farklı bir bayrak listesi toplandı.

Kendini kuir ve ikili cinsiyet sisteminin dışında olarak tanımlayan Daniel Quasar, altı renkli gökkuşağı bayrağını sahiplendi.

Tasarıma beş şeritli bir ok ekleyerek “topluluğumuzun tüm yönlerini” yansıtıyor. Dedi.

Tasarımcı, LGBT renk insanlarını içerecek şekilde Onur bayrağının üstüne siyah ve kahverengi şeritler ekledi.

Beyaz, pembe ve açık mavi renkler 1999’da Monica Helms tarafından tasarlanan transseksüel Onur bayrağını yansıtıyor.

Bayrak Kickstarter’daki hedefine ulaşmasına rağmen, LGBT topluluğundan çeşitli değişim talepleri aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.