Google’dan Stonewall Direnişine 1 Milyon Dolar Bağış!

 Google’dan Stonewall Direnişine 1 Milyon Dolar Bağış!
Digiqole ad

Eylemler, 1969 yılında günümüz modern LGBT hakları hareketinin başlangıç yeri olarak kabul edilen yerde, eşcinsel caddesi ikonik Stonewll Inn’de, eşcinsellere karşı polis şiddeti ile başlamıştı. 

28 Haziran’da gerçekleşen bu eylemlerin yıl dönümüne bir hafta kala Google, New York merkezli LGBT toplum merkezine bir milyon dolar bağışlayacağını anons etti. 

Bağışlanacak para eylemlerin tarihinin sözlü bir dinleti haline getirilmesi için kullanılacak. Olayı yaşayan bir çok insanla irtibata geçilecek. Hedef ise yeni jenerasyonlara tarihi unutturmamak! 

Google’ın dış işlerinden sorumlu William Floyd, Stonewall Direnişinin tüm dünyadaki LGBT hareketi için çok önemli olduğunun altını çizdi. 

“Onların verdiği mesaj o gün olduğu kadar bugün de o kadar önemli ve kalıcı!”

Ve şöyle ekleyerek devam etti;

“Siyahi trans insanların, kuir gençliğinin, bir çok evsiz kalmış ama sesini çıkaramamış binlerce insan var, onların sesi olmak hedefleniyor.”

Stonewall Inn ve çevresi geçtiğimiz sene Obama Hükümeti altında milli anıt ilan edilmiş ve ABD’nin LGBT hakları alanında verilen mücadeleyi gösteren ilk milli anıt olmuştu.

Fakat bu yılın başında, mevcut Beyaz Saray Hükumeti’nin son 21 yılda milli anıt statüsüne ulaşmış yerlerin tekrardan gözden geçirileceği açıklanmıştı. Bir çok vatandaş ise Stonewall Inn’in de bu statüsünü kaybetmesinden korkuyor. 

Google’ın bu sözlü hikaye projesi ise 28 Haziran 2019’da, Stonewall’un 50. yılında tamamlanması bekleniyor. 

Öneriler

26 Paylaşımlar
Paylaş26
Tweetle
Paylaş
Pin