Google’ın LGBT Topluluğuna Yaptığı 8 Yanlış!

 Google’ın LGBT Topluluğuna Yaptığı 8 Yanlış!
Digiqole ad

Google, son zamanlarda her ne kadar LGBT dostu şirin bir marka gibi gözüküyor olsa da, LGBT hakları konusunda kirli bir geçmişe sahip.

Neden veya nasıl böyle olduğuna girersek çıkamayız – ama yine de Google’ın anti-LGBT geçmişine bir bakabiliriz.

Yasaklar, engellemeler, gasp… İşte LGBT dostu Google’ın anti-LGBT geçmişi:

1) Pazarına Göre Muamele

YouTube, ABD dışındaki ülkelerdeki aktivitesini hükümetlerin isteği doğrultusunda kısıtlamayı kabul etmişti. Özel bir örnek vermek gerekirse, şirket 2006 yılında Çin’e girerken evlilik eşitliği, cinsel kimlik, cinsel yönelim gibi konulara dair içerikleri göstermeme kararı almıştı.

Çok mu eski? 2018’de Endonezya Google Play Store, hükümetin isteği doğrultusunda gay çöpçatanlık uygulaması Blued’ı kaldırmıştı.

2) YouTube Algoritması Tamamen Karlılık Üzerine

Google’ın ürünlerinden biri olan YouTube, içerik filtreleme konusunda o kadar kötü ki, tek önceliği aslında kar. Radikal muhafazakar görüşlerin cirit attığı mecra, LGBT düşmanı videolarla dolu ve bu videolar birilerine YouTube’un kendi önerme sistemi tarafından ‘öneriliyor’.

3) YouTube LGBT İçeriğini Yasaklıyor

2017 yılında, LGBT içerik üreticileri içeriklerinin YouTube’daki ‘Restricted Mode’ tarafından filtrelendiğini dile getirdi.

Bu mod, sağlık, politika, cinsellik gibi hassas konular hakkında video görmek istemeyenlerin açıp kapatabileceği bir filtre.

LGBT içeriğin engelinden sonra Google özür dilemiş ve olaya müdahil olmuş olsa da, olan bir kere oldu.

4) Anti-LGBT Reklamlar ve LGBT İçeriğine Para Vermemek

Yine YouTube, yine haksızlık… YouTube birkaç sene önce öyle bir batmıştı ki, anti-LGBT reklamları LGBT içeriğin içinde döndürmüş, ve bu reklamlardan elde ettiği geliri LGBT içerik üreticileriyle paylaşmamıştı.

Şirket, doğal olarak, bunun sonucunda özür dilemek zorunda kalmış ve sistemin azizliğine uğradıklarını belirtmişti.

5) Dönüşüm Terapisi Uygulamalarını Kaldırmakta Direnmek

Dönüşüm terapisi, eşcinsellere ‘gay olmamaları’ için uygulanıyor ve, tabii ki, hiçbir gerçeklik payı yok. Ve hatta sağlık alanındaki uzmanlar, bu sürecin kişilerde travmatik bir iz bıraktığının altını özellikle çiziyor.

ABD özelinde oldukça yaygın olan bu uygulama, saygıdeğer her sağlık kurumu tarafından kınanmışken, Google uygulama merkezi olan Play Store’da dönüşüm terapisine dair uygulamaları barındırmakta bir problem görmüyordu.

Uygulamaların büyük kısmı LGBT’nin yoğun baskısı sonucunda kaldırılmış olsa da, süreç Microsoft ve Apple gibi diğer uygulama platformlarına sahip şirketlere kıyasla çok çok daha uzun sürdü.

6) Steven Crowder Rezaleti

YouTuber Steven Crowder, geçtiğimiz sene gazeteci Carlos Maza’ya ağıza alınmayacak hakaretler ve homofobik ifadelerle saldırmıştı. Bu ifadeleri derleyerek bir video yükleyen Maza’ya, Crowder yine hakaretlerle cevap verdiği başka bir video yayınladı.

Bu video görünürde özür videosu olsa da, içeriği saygısız ifadelerden ve YouTube’un kurallarını açık bir şekilde ihlal eden söylemlerden ibaret – YouTube bu konuda hiçbir şey yapmıyor.

7) LGBT Çalışanları Susturmak

Crowder konusuna sinirlenen LGBT Google çalışanları, The Verge’e konuşmuş ve şirketin homofobik hareketlerinden duydukları rahatsızlıkları dile getirmişti.

Bu tutumu protesto etmek için yürüyüş düzenleyeceklerini ifade eden çalışanlar, şirket tarafından resmi bir şekilde uyarı mektubu almış ve yürüyüşlerini iptal etmek zorunda bırakılmıştı.

Google konuyu daha geniş kitlelere taşınmadan bir şekilde kapattı.

8) Anti-LGBT Politikacılara Destek

Google bugüne kadar muhafazakar / anti-LGBT çizgide politikacılara toplamda 180,000$’lık bağışta bulundu.

Bunların arasında evlilik eşitliğine açık bir şekilde karşı olan Utah senatörü Mike Lee ve Iwoa temsilcilerinden Steve King de bulunuyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

27 Paylaşımlar
Paylaş27
Tweetle
Paylaş
Pin