fbpx   .  

Göz Kamaştıran Eşcinsel Fotoğraf Çekimi Güney Asya’da Düğüne Özendiriyor

Geleneksel bir Güney Asya düğünü neye benziyor? Evlilik hakkında ne düşünürseniz düşünün, Güney Asya düğünlerinin büyüleyici atmosferi su götürmez bir gerçek. Gelgelelim, genelde bu konsept LGBT topluluğu ile ilişkilendirilmiyor.

LGBT aktivisti Haran Vijayanathan, Güney Asya düğünü temalı fotoğraflar için kamera karşısına geçerek heteronormatif kalıplara meydan okudu. Diğer damat olarak da drag Humza Mian idi.

Güney Asya’nın önde gelen LGBT isimlerinden olan Abhirami Balachandram ve Angel Glady de projede yer alan isimler arasındaydı.

 

Sons of Roses isimli proje sevgi, birlik, beraberlik ve kapsayıcılık rüzgarları estiriyor.

 

“Evlenmek için kültürümüze sırt çevirmek zorunda değiliz.”

Proje, LGBT topluluğuna evlenmek için kültürlerini terk etmek zorunda olmadıklarını hatırlatmayı amaçlıyor.

Haran Vijayanathan, “Kanada’da eşit evlilik hakkı, uzun ve çetin bir mücadelenin ardından kazanıldı.” diyor.

“O zamandan bu zamana, evliliği ve düğünleri hep belli kalıplar içinde görüyoruz.”

Vijayanathan, Güney Asyalı LGBT’lerin kendilerine güvenmelerinin ve geleneklerine uygun evlenebilmelerinin önemine de değiniyor.

Cinsel yönelim Güney Asya’da hala bir tabu halindeyken, bir yandan da aileler çocuklarından kendi standartlarına göre ‘ideal’ bir eş ile evlenmelerini bekliyor.

Vijayanathan bir LGBT Güney Asya düğününde olması gerekenlere de hakim.

“Nasıl gözükecekleri çiftlere kalmalı. Bu gün evlenen çiftin günü ve planlanırken toplum baskısından uzak, istedikleri şekilde olmalı. İşin içine dini öğeleri karıştırıp karıştırmamak da yine onlara bırakılmalı.”

Güney Asya AIDS Önlem Birliği (ASAAP) başkanı olan Vijayanathan, 24 Haziran günü düzenlenecek olan Toronto Onur etkinliğinde de bir konuşma yapacak.

“Hem LGBT topluluğunun hem de Sri Lanka Tamil topluluğunun, hatta genel olarak Güney Asya’nın kesişim noktasında olan biri olarak böyle bir fırsat verilmiş olması beni çok mutlu etti. Çok heyecanlıyım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.