Grindr Artık Sadece Eşcinsel Erkeklere Değil Kadınlara ve Transseksüellere de Hizmet Verecek

 Grindr Artık Sadece Eşcinsel Erkeklere Değil Kadınlara ve Transseksüellere de Hizmet Verecek
Digiqole ad

Grindr, eşcinsel erkeklere ettiği gibi, kadınlara ve transseksüellere de hizmet etmek için yeni seçenekler ekledi. Bu hafta transseksüeller için de kullanıma açıldığını açıklayan tanışma uygulaması, bilindiği üzere sadece eşcinsel erkekler tarafından kullanılabiliyordu.

Değişiklikler, ‘açıklamayan’, ‘kadın’,  ‘kadın yada erkek olmayan’, ‘trans kadın’, ‘kuir’ seçenekleri dahil olmak üzere, kullanıcılara profillerine eklemeleri için birçok seçeneğe izin veriyor. 

Kullanıcılar aynı zamanda, İngilizce, ‘he/him’, ‘she/her’, ‘they/them’ zamirlerinden de istediklerini belirtebilecekler. 

Uygulamanın yaptığı açıklamaya göre, genelde ‘eşcinsel, biseksüel, ve meraklı’ bir kitleye sahip olmasına rağmen, ‘sistem boyu cinsiyetsiz bir dil’ kullanımına geçildi. 

Uygulama, sıklıkla trans kadınlar tarafından kullanılan ‘transseksüel’ kategorisini uzun süre önce dahil etmişti, ama politikalarındaki asıl değişim kadın seçeneğinin dahil olması ve  uygulamanın ‘yalnızca erkekler’ duruşunun sonlanması oldu. 

Site ayrıca transseksüel olmayan kullanıcılara nasıl ‘saygılı iletişim’ kuracakları konusunda yardım etmek için açılan ‘Sık Sorulan Sorular’ bölümünü de tanıttı.

National Center for Transgender Equality’ye danışarak yazılan kılavuz, kullanıcılara konuştukları kişinin cinsiyeti hakkında varsayım yapmaktan kaçınmalarını öğütledi.

“Birçok transseksüele geçirdikleri ameliyatlar hakkında sürekli sorular soruluyor, genellikle bunu soran insanlar uygunsuz şekilde soruyorlar ve onların cinsiyetleri hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Bu süregelen cinsel taciz, kişide derin olumsuz etkilere neden olabilir. Transseksüel birine geçirdiği operasyonlarla ilgili sorular sormadan önce karşınızda heteroseksüel birisi olsaydı ne sormanız uygun olurdu bir düşünün. Tabii ki olası bir birliktelik durumunda bahsediliyorsa, sormak uygun olabilir ancak öyleyse bile ‘cinsel olarak nelere ilgi duyuyorsun?’ gibi daha az saldırgan ve daha kapsamlı bir soru size kapılar açabilir.”

Kılavuz kullanıcılara tavsiye olarak herhangi birisinin keyif aldığını söylediği şeylere açık fikirli olması gerektiğini söylüyor.

“Bazı transseksüeller size tümüyle yeni gelen bazı kelimeler kullanabilirler. Örneğin, trans bir erkek ‘ön deliğinden’ bahsedebilir. Bu kelimeleri yanlış kullanmak kırılmış duygular ve başarısız iletişime sebep olabilir o yüzden sormak her zaman iyi bir fikirdir.”

 

Grindr, güncellemeyi Transcinsiyeti Farkındalığı Haftası’nın sonunda dünya çapında kullanıcılarına uyguladı ve değişiklikleri tanıtan yeni videosuna transseksüel aktivistleri, Jen Richards gibi yazarları, aktörleri ve prodüktörleri dahil etti.

Grindr’ın Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Peter Sloterdyk konuyla alakalı şunları söyledi:

“En büyük küresel kuir sosyal ağı olarak her zaman, trans erkekler, trans kadınlar ve kendini kadın veya erkek olarak tanımlamayan kullanıcılarımız vardı. Bu güncellemeyi duyurmaktan ve Grindr’ın olduğu gibi yani hoşgörülü ve herkesi kucaklayan yüzünü herkese göstermekten büyük gurur duyuyoruz. Çeşitli trans insanlardan geri bildirim aldığımızdan, trans kullanıcılarımıza anketler uyguladığımızdan ve transseksüel toplum liderlerinden tavsiyeler aldığımızdan emin olduk.”

Eşitlik İçin Grindr projesinin başındaki kişi Jack Harrison-Quintana, “Trans kullanıcılarımızdan sürekli ve tekrar tekrar duyduğumuz bir şikayet de diğer kullanıcıların kendilerine sadece trans olmanın ne demek olduğunu sordukları, translarla ilgili konularda nasıl saygılı konuşulacağını bilmedikleri üzerineydi. Bu yüzden de cinsel kimlikle alakalı sorularını yanıtlayan ve trans kullanıcılarımızın üzerinden biraz yük almasını beklediğimiz Sık Sorulan Sorular bölümümüzü kurduk.” dedi.

Bu yılın başlarında Mısır polisi, Grindr kullanarak eşcinsel insanları otel odalarına çekip, tutuklamıştı.

Mısır Kişisel Haklar Organizasyonu yetkilisi, cinsiyet hakları araştırmacısı Dalia Abdel-Hameed, düzinelerce polis raporunu gün yüzüne çıkardı.

Raporlarda, hedeflerin bir ‘tuzak’ yöntemiyle yakalandığı anlatılıyor. Raporlarda anlatılanlara göre, kişiler, otel odalarına çekiliyor ve polisler tarafından tutuklanıyordu.

Abdel-Hameed, Mısır’da bir ‘kim kimin içine giriyor’ takıntısı olduğunu söyledi.

“Dini sebeplerden dolayı bu penetrasyon meselesi ve erkeklerin uygulamayı kadınlardan daha çok kullanması bir takıntı yaratıyor.”

Solisti açıkça eşcinsel olan, Lübnanlı müzik grubu Mashrou Leila konseri sırasında gökkuşağı bayrağı açılması ülkede homofobik bir çılgınlığın başlamasına sebep oldu.

Kaynaklara göre, Mısırlı yetkililer olaydan sonra bir ‘cadı avı’ başlattılar ve insanların evlerini basıp 60’ın üzerinde kişiyi tutukladılar.

Ülke, aynı zamanda medyanın konu hakkında haber yapmasını yasakladı ve Rusya gibi, eşcinsellerin radyo, televizyon gibi yerlerde görünmesini ve ima edilmesini yasaklayan bir yasa tasarısı geçirdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin