fbpx   .  

Güney Avustralya ‘Eşcinsel Korkusu’ Cinayet Savunmasının Kalkmasını İstiyor

Güney Avustralya’nın Hukuk Reform Enstitüsü (SALRI) hükumete hali hazırda devlette bulunan “gay korkusu” savunmasını kaldırmasını söyledi.

Tartışmalı savunma, cinayetle suçlanan kişilerin cinayetin eşcinsel bir ilerlemeyle tetiklendiğini ispatlayabiliyorsa, suçlamalarını cinayetten düşürmelerine izin veriyor. Bu, failin istenmeyen cinsel ilgiden dolayı “panik” yaptıktan sonra suç işlemiş olduğu anlamına geliyor.

 

SALRI tarafından hazırlanan bir rapor, yasanın cinsel yönelim ve cinsel kimlik temelinde ayrımcılık yaptığını söylüyor.

Hukuk Reform Enstitüsü Müdürü John Williams konu hakkında şunları söyledi;

”Temel bir konu olarak, 21. yüzyıldaki yasalarımızın kimsenin kendine hakimiyetini kaybetmesi ve birilerini öldürmesi için kabul edilemez olmasını sağlamalıyız.”

Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill, geçen sene “eski ve saldırgan” bulunan yasayı kaldırma taahhüdünde bulundu. Hükümetin, SALRI tarafından yayınlanacak olan raporu beklediğini belirtti.

Williams, hükümetin, kısa zaman içinde çıkacak ikinci raporu da beklemesi gerektiğini söyledi.

Güney Avustralya Hukuk Topluluğu, eleştirmenlerin “eski ve antik bir kural” olduğunu iddia etmesine rağmen, kanunun değiştirilmesinin gereksiz olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.