fbpx   .  

Gürcistan Başbakanından Homofobik Açıklamalar

Başbakan Garibaşvili, Gürcistan’daki Asaval-Dasavali gazetesine verdiği demeçte, ABD Yüksek Mahkemesi’nin ülke genelinde eşcinsel evlilikleri meşru kılan kararı sonrasında dünya genelinde başlayan eşcinsel evlilik tartışmasına değindi. Garibaşvili, “Gürcü devletinin dayanağı nedir? Gürcü devleti, bizi bugünlere taşıyan inancımıza ve aile kurumuna dayanır ki çağdaş ve güçlü Gürcistan, ancak bu temeller üzerinde yükselecektir. Aile, ikinci bir mabettir ve ben, özellikle ailenin her türlü iyiliğin teminatı olduğuna inanıyorum. Bu nedenle ben, hem Gürcistan’ın başbakanı olarak hem de bir vatandaş olarak, evliliğin ve aile kurumunun kadın ve erkeğin birliğinden oluştuğuna ilişkin hükmü anayasaya koymak için gerekli bütün adımları atacağım” diye konuştu.

Gürcistan’ın en üst dini yetkilisi olan Gürcü Ortodoks Kilisesi Katolikos’u II. İlia da, önceki gün yaptığı açıklamada, ABD Üst Mahkemesi’nin eşcinsel evliliği yasal hale getiren kararını, “büyük bir hata” olarak nitelendirmişti.

Kaynak: Cumhuriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.