fbpx   .  

Haksız Yere Tutuklanan Trans Kadına 1,5 Milyon Dolar Tazminat Ödendi

Amerikalı siyahi bir trans kadına, haksız yere tutuklanıp beş aydan fazla bir süre hapsedildikten sonra 1.5 milyon dolar tazminat ödendi.

2015 yılında Ju’Zema Goldring, çantasında kokain olduğuna dair yanlış bir iddiadan tutuklandı.

 

The New York Times, memurlar Vladimir Henry ve Juan Restrepo’nun Goldring’e transfobik hakaretler ettiği ve onu “kötü” bir aramaya tabi tuttuğu bildirdi.

Savcı Ray kararında, “(Goldring) bu görünüşte düzmece suçlamaya dayanarak Fulton İlçe Hapishanesinde yaklaşık altı ay geçirdi” diye yazdı.

Dava, Goldring’in başlangıçta memurların uyuşturucu bulundurma suçlamasıyla “şaka yaptıklarına” inandığını belirtti. Ancak durum böyle değildi ve Goldring, Fulton İlçe Hapishanesine götürüldü.

Dava raporları memuru Henry’ye, ilçe hapishanesinde birden fazla uyuşturucu raporunun net bir şekilde geri gelmesinden sonra “Vazgeç dostum” söylendi.

Goldring’in avukatları NYT’a verdiği demeçte, uyuşturucu sonuçları Georgia Soruşturma Bürosu’ndan gelene kadar Goldring haksız bir suçlamayla hapse atıldı.

Goldring beş ay hapiste kaldı (Mart 2016’ya kadar) ve uyuşturucu suçlamaları reddedildi. Georgia Soruşturma Bürosu, 17 Kasım 2015’te çantanın içerisinde uyuşturucu bulunmadığını belirledi.

Goldring hapisteyken trans kadınlara ayrılan bir bölüme yerleştirildi, ancak yine de cinsel tacize uğradı.

Goldring’in avukatlarından Miguel A. Dominguez, Goldring’in bu olayı yaşamasının “hayatı üzerinde muazzam bir olumsuz etkiye” neden olduğunu, kabuslar ve zihinsel sağlık sorunları ile uğraştığını söyledi.

Yargıç Ray, tutuklanmasını “sahte bir suçlama” olarak nitelendirdi ve Goldring’e 1,5 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.