fbpx   .  

HDP Teşekkür Konuşmasında LGBTİ’leri Yok Saydı

Herkesin nefesi kesilerek izlediği genel seçim sonuçlandı, hali hazırdaki sonuçlarda (şu an açılan sandık sayısı) LGBTİ bireyleri destekleyen CHP ve HDP partileri meclise girmeyi başardı

Henüz resmi olmasa da %40,8 oy alan AKP seçimin lideriyken, CHP %25,1, MHP %16,35 ve HDP %13 oya sahip olan partiler şu anki sonuçlara göre ve partilerin milletvekili sayıları ise sırasıyla AKP: 258, CHP: 132, MHP: 81, HDP:79

LGBTİ bireylere Yeni Yaşam Çağrısında yer veren ve eşcinsel aday gösteren ve LGBTİ mücadelesinden en büyük desteği alan parti olarak önce çıkan HDP, bu sonuçlarla %10 barajını yıkarak meclise girdi.

 

HDP’nin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, seçimin hemen ertesinde 22.00’da gerçekleştirdikleri teşekkür konuşmaları içerisinde kendilerine destek olan en küçük oluşumların isimlerini birer birer söylemiş olmasına rağmen HDP’nin barajı aşmasına en önemli azınlık gruplardan birisi olan LGBTİ bireylerden hiç bahsetmemeyi tercih etti. HDP eş başkanlarının bu gafı, HDP’nın barajı aşmasına sevinen LGBTİ bireylerin arasında burukluk yaşanmasına sebep oldu.

Biz GayMag olarak pek çok desteği bünyesinde toplayarak, LGBTİ bireylerin de hakkını temsil etme sözü vererek meclise giren milletvekillerimizi kutluyor, istemsizce yapıldığını düşündüğümüz bu yanlış anlaşılmasının mümkün olan ilk fırsatta düzeltilmesini umduğumuzu belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.