Her 10 LGBTİ+ Gençten Biri Kendisini Aseksüel Olarak Tanımlıyor

 Her 10 LGBTİ+ Gençten Biri Kendisini Aseksüel Olarak Tanımlıyor
Digiqole ad

25-31 Ekim Haftası Aseksüel farkındalık Haftası ve Trevor Project bu vesileyle Ace topluluğu hakkında yeni bir çalışma yayınladı. Aseksüelliğin tanımı bireylere göre değişse de genellikle başkalarına karşı az ya da olmayan cinsel çekimi ifade ediyor.

Trevor Project’in yeni bulgularına göre her 10 LGBTİ+ gençten biri kendini aseksüel olarak tanımlıyor. Çalışma 40.000’den fazla LGBTİ+ genci ele aldı ve %10’unun kendilerini bir çeşit aseksüel olarak tanımladıklarını ortaya koydu. Aseksüel gençlere kendilerini nasıl tanımladıklarını tarif etmek için seçenekler sunuldu.

Buna göre ace spektrumdaki gençlerin %15’i kendilerini demiseksüel olarak tanımladı, yani birincil seksüel çekim deneyimlemezken, ancak birini tanıdıktan sonra ikincil cinsel çekim yaşıyorlar. %9’u aynı zamanda birinin nadiren cinsel çekim yaşadığını ifade eden griseksüel olduklarını söyledi. Ayrıca gençlerin %9’u poliamoriyken, birçoğu panromantik (%20), biromantik (%17) ve aromantik (%13) olduklarını aktardı.

Trevor Project’ten bir araştırmacı olan Myeshia Price-Feeney, Ph.D  açıklamasında,

‘Aseksüel gençler hem araştırmalar hem de sosyal yardım çabalarında genelde göz ardı ediliyor,’ dedi.

Price-Feeney ‘asekseül gençlerin cinsel yönelimlerini tarif etmek için başka yollar seçtiklerini’ ve bunun onların ‘cinselliklerini ifade etmek için daha ince yollar istediklerinin’ bir göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Araştırmaya göre, trans ve non-binary gençler kendilerini ace olarak tanımlamaya daha yatkın. İncelenen topluluğun %25’i trans ya da non-binary’ken, ace gençliğin %41’i bu gruba giriyor. Aynı zamanda bir başka %13’te ace olup olmadıklarını sorguladıklarını ifade etti. Çalışmaya göre cis erkeklerin %3’ü ve cis kadınların %9’u ace’ken, bu oran trans erkek ve kadınlarda sırasıyla %13 ve %6. Non-binary gençliğin %20’si ve cinselliğini sorgulayanların %15’i de ace olduklarını söyledi.

Çalışma aynı zamanda bazı sıkıntılı haberleri de ortaya koydu. Araştırmaya göre aseksüel gençler hem depresif hem de endişeli olmaya genel LGBTİ+ topluluğundan daha yatkın. Ace gençlerin %75’i genel kaygı bozukluğunun belirtilerini gösterdiklerini ifade etti, deneklerin tamamındaysa bu oran %68. Depresyonda olduklarını söyleyenler %61’ken, bu oran genel LGBTİ+ gençlerde %55. İntihar teşebbüsü oranlarıysa sırasıyla %13 ve %14.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Paylaşımlar
Paylaş16
Tweetle
Paylaş
Pin