Hindistan’ın İlk Transseksüel Güzellik Kraliçesiyle Tanışın

 Hindistan’ın İlk Transseksüel Güzellik Kraliçesiyle Tanışın
Digiqole ad

Hindistan ilk kez bir transseksüel güzellik yarışması düzenledi ve kesinlikle muhteşem bir şeydi.

Kalkütalı Nitasha Biswas, 15 yarışmacının arasından sıyrılıp birinci oldu. Her bir yarışmacı Hindistan’ın başka bir şehrini temsil ediyordu.

Geçtiğimiz yıl Hindistan hükümeti trans bireylerin haklarını korumak için bir ödenek oluşturulmasını onaylamıştı ki, böyle bir yarışmanın düzenlenmesi de anlam kazanmış oldu.

Güzellik kraliçeleri Hindistan’ın dört bir yanından başvuran 1500 adayın arasından seçildi.

Duygusal bir Facebook paylaşımında Nitasha bu maceraya dahil olduğu için “onur duyduğunu” söylemişti.

“Bu çok duygusal bir an.

“Görmüş olduğunuz bu azimli insanlar olmasaydı bu macerayı yaşamak imkansız olurdu. Yıllarca mücadele eden ve sonsuz savaşımızdan asla pes etmeyen tüm insanları saygıyla selamlıyorum.”

Tüm bu kahramanlara ithafen Biswas şöyledi dedi: “Bu başarı hepimizin.”

Nitasha ayrıca zarif bir şekilde şunu da belirtti: “Diğer 15 yarışmacıyla birlikte yarışmanın galibi hepimiziz.”

26 yaşındaki Biswas ayrıca İş Yönetimi bölümünde yüksek lisansını veriyor. Kendisi mart ayında Miss International TransQueen Thailand yarışmasında Hindistan’ı temsil edecek.

Yarışmanın ikincisi olan Manipurlu Loiloi ise gelecek yıl Miss Transsexual Australi yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Törenin yapımcısı Reena Rai de organizatörlerin yarışmanın üçüncüsü Chennaili Ragasya’yı göndermek için başka bir uluslararası yarışma arayışında olduklarını söyledi.

Yarışmanın jüri üyelerinden biri olan trans aktivist Gauri Sawant yarışmayı öve öve bitiremedi. Ayrıca yarışmanın Hindistan’da yaşayan trans bireyler üzerindeki olumlu etkilerine de değindi.

Sawant daha önce Hindistan’da yetim bir çocuk büyüten yalnız bir trans bir annenin hayatını konu alan acıklı bir Vicks reklamında oynamıştı.

Sawant şöyle söyledi: “Bu, Nalsa kararından sonra trans kadınlar için ülke çapında organize edilmiş ilk etkinlik. Bu yüzden bu yarışmanın trans bireyleri cesaretlendireceğine inancım sonsuz.”

Sawant ayrıca yarışmanın insanlara “birincilik tacını kazanma, ülkelerini ve topluluklarını uluslararası bir platformda temsi edebilme” imkanı tanıdığını ve bu yüzden onlara yardımı dokunacağını söyledi.

Hindistan’da trans bireyler yüksek doz ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Birçok trans birey daha 18 yaşına gelmeden şiddet kurbanı oluyor.

Ayrıca toplumdan ihraç ediliyor, ayrımcılıkla yüzleşiyor ve eğitim olanaklarından mahrum bırakılıyorlar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin