Hint Milletvekilinden Eşcinsel Seks Kampanyası

 Hint Milletvekilinden Eşcinsel Seks Kampanyası

FILE- In this June 19, 2006 file photograph, India’s junior foreign minister Shashi Tharoor, then a United Nations undersecretary general for communications and public information, speaks to the media in New Delhi, India. Tharoor has resigned amid allegations of corruption in the bidding for a new team in the lucrative Indian Premier League cricket tournament. The former UN diplomat met with Prime Minister Manmohan Singh and several senior leaders of the ruling Congress party on Sunday, April 18, 2010, before sending in his resignation later that night.(AP Photo/Gurinder Osan, File)

Digiqole ad

Hindistan’da bir milletvekili meclisteki yenilgisinin ardından, eşcinsel birliktelikleri suç kapsamından çıkarmak için halk desteği oluşturmaya çalışıyor.

 
Aktivistler, Anayasa Mahkemesi tarafından 2013 yılında geri getirilen, sömürge döneminden kalma eşcinsel karşıtı yasa olan Bölüm 377’nin kaldırılması için bir süredir mücadele ediyor. Ancak konu, yasağın yürürlükten kaldırılması istemiyle Meclis’e sunulan tasarının 24’e karşı 71 oyla ezici bir çoğunluk tarafından reddedilmesinin ardından, geçtiğimiz ay ağır bir darbe aldı.

 
Meslektaşlarını iknada başarısız olan milletvekili Shashi Tharoor, şimdi doğrudan halkın desteğini oluşturmak amacıyla yeni bir kampanya başlatıyor. AFP’ye konuşan milletvekili: “Mesele muhaliflerin bunu karikatürize ettiği şekilde yalnızca eşcinsellik değil.

 

Bu, özgürlük, adalet, eşit muamele ve anayasamızda güvence altına alınan değerlerin korunması hakkındadır. Bu yasa 1860lı yıllardan kalma ve bunun 21. yüzyılda insanların ne özel yaşamlarında ne de yatak odalarında yeri var.” dedi.

 
Milletvekili kampanyasına ise şu cümleleri ekledi: “Bölüm 377, 1860’ta hazırlanmış ve tarihi geçmiş Victoria ahlakına dayalı bir İngiliz kalıntısıdır. Bunun Hindistan gibi modern bir ulusta yeri yoktur. Hint Ceza Kanunu’nun 377. bölümü devlete yatak odanızda neler olup bittiğini araştırma yetkisi verir.

 

Bölüm 377, bir kadın ve erkek arasındaki penis-vajina ilişkisi dışında her türlü seksi yasadışı ilan eder. Bu yasa, LGBTQ toplumunu etkiler ve hatta evli heteroseksüel çiftleri etkiler. Bu yasa baskı ve taciz için kullanılabilecek bir yasadır.

 
Hindistan hükümeti yasanın değiştirilmesi için isteksizdir. Benim partimden bağımsız olarak verdiğim kanun teklifim geçtiğimiz günlerde Meclis’te reddedildi; fakat vazgeçmeyeceğim.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin