Hırvatistan’dan Tarihi Karar! İlk Kez Eşcinsel Bir Çifte Evlat Edinme Hakkı Tanındı!

 Hırvatistan’dan Tarihi Karar! İlk Kez Eşcinsel Bir Çifte Evlat Edinme Hakkı Tanındı!
Digiqole ad

Eşcinsel bir çift, Hırvatistan’da tarih yazacak. Ivo Segota ve Mladen Koziç, Zagreb’deki idari mahkemeden aldıkları çığır açan bir karara göre ülkelerinde evlat edinme hakkı tanınan ilk eşcinsel çift olacak.

Deutsche Welle’e göre Segota ve Koziç, 2014 yılında Yaşam Ortaklığı Yasası’nın kabul edilmesinin ardından ‘yerli ortaklığa’ kaydolan Hırvatistan’ın ilk çiftleri arasındaydı. Hırvat Anayasası uyarınca, mevzuat eşcinsel çiftler için sınırlı koruma sağladı.

Yasal olarak tanınan LGBT çiftlerin yasa uyarınca evlat edinmesine izin verilmiyordu. Bu yüzden çiftlerin evlat edinme isteği reddedilmişti. Çift, 2017’de birkaç başvuru formu doldurdu ve birden fazla sınavı geçti ancak yerel bir ‘yerel yerleştirme merkezi’ tarafından istekleri reddedildi.

Hırvatistan Aile Bakanlığı Segota ve Koziç’in talebini reddettikten sonra, kararı değiştirmek için mahkemeye itiraz ettiler ve kararın LGBT karşıtı yapılan bir ayrımcılık olduğunu söylediler.

(Hırvatistan’da barınma ve istihdam gibi alanlarda cinsel eğilimlere karşı yapılan ayrımcılık yasaklanmıştır.)

Çiftin davası, çift çocuk sahibi olamazsa gençlerin zarar göreceğini iddia etti. Deutsche Welle’nin bildirdiğine göre Koziç, “Her çocuğun yetimhanede değil, bir ailede yetişme hakkı var,” dedi.

Nihayetinde mahkeme Segota ve Koziç’in lehine karar verdi. Karardan sonra Hırvat gazetesi Jutarnji’ye verdikleri demeçte Segota, “Çok mutluyuz,” dedi.

Çiftin avukatları hükümetin karara itiraz etmesini beklemediklerini söylese de, mücadele henüz bitmedi. Eşcinsel çiftlerin tam olarak çocuk sahibi olması Hayat Ortaklığı Yasası’ndaki boşluğun doldurulmasına kadar yasak olacak.

 

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

100 Paylaşımlar
Paylaş100
Tweetle
Paylaş
Pin