HIV Pozitif Donörden İlk Organ Nakli Başarıyla Gerçekleştirildi

 HIV Pozitif Donörden İlk Organ Nakli Başarıyla Gerçekleştirildi
Digiqole ad

HIV pozitif bir donörden HIV negatif bir çocuğa gerçekleştirilen organ nakli, Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da başarıyla tamamlandı.

Bu gelişme organ nakli konusunda sıkıntı yaşayan ülke için umut verici bir olay niteliği taşıyor.

ABD ve AB ülkelerinde HIV pozitif kişiler arasında organ nakline 2013’ten beri izin veriliyor.

Ameliyatı gerçekleştiren doktor Wits Donald Gordon, başta prosedürde yer almayı reddetse de, annenin ısrarını geri çevirmedi. Karaciğerine kan iletilmesini engelleyen bir problem ile dünyaya gelen çocuk, 180 gün boyunca donör bulmak için beklemişti. 

Anne;

“HIV pozitifim diye neden beni seçenek dışı bırakıyorsunuz?”

Nakil cerrahı Jean Botha: “Çocuk da HIV pozitif olacak diye endişeliydik fakat bir yandan da hayatı söz konusuydu. İşin etiği devreye girdi. Hayat mı, HIV riski mi?”

Annenin kanındaki HIV oranının diğer kişilere bulaşmayacak kadar düşük olduğu saptandıktan sonra operasyon gerçekleştirildi.

Üstünden bir yıl geçmesine rağmen, Ulusal Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü Biyoloji Laboratuarı Başkanı Caroline Tiemessen çocukta HIV’ye rastlanmadığını açıkladı. 

Çocuğa bir gün önce HIV bulaşmasını engellemek için bir antiretroviral ilaç kombinasyonu verildiği ifade edildi. Bu bulaşmayı engellemiş olabilir fakat çocuk bir süre daha göz altında tutuluyor.

2016’da Baltimore’daki John Hopkins karaciğer ve böbrek olmak üzere ilk defa HIV pozitif bireyler arasında organ nakli gerçekleştirmişti. 

Böylesi bir gelişme elbette ki sadece Johannesburg veya Güney Afrika için değil, tüm dünya için bir umut kaynağı. HIV bilinçlendirme resmi web sitesine göre, donör ihtiyacı olan ve ölümle yüz yüze yaşayan HIV pozitif kişilerin oranı %30’ları buluyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin