HIV’in 50 Yılı!

 HIV’in 50 Yılı!
Digiqole ad

HIV dünyada görülmeye başlayalı 50 yıl oldu. Ancak şimdi, HIV’i bitirmeye eskisinden çok daha yakınız. 

Hepimizin bildiği gibi, AIDS 80’lerin sonuna kadar salgın bir hastalık değildi ve onu henüz saf dışı bırakamadık. 

Dünya AIDS Günü’ne ithafen, işte karşınızda AIDS’le ilgili 50 yıl içerisindeki önemli gelişmeler;

1960 – 1980

Kişilerden alınan sayısız örnekler, bu yıllardan 20 sene sonra HIV pozitif olarak adlandırıldı.

1981 – 1984

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, daha sonra AIDS ile ilgili olduğu tespit edilen ilk vakaları bildirdi. Araştırmacılar insan immün yetmezliği virüsünü AIDS’in nedeni olarak gördüler.

1984 – 1987

FDA ilk HIV antikor testini onayladı. Elizabeth Taylor (yukarıda) AIDS Araştırma Amerikan Vakfı (amfAR)’nı kurdu. Başkan Ronald Reagan ilk kez AIDS’den bahsetti ve federal hükümet HIV ilaçları geliştirmek için 100 milyon dolar harcadı. İlk küçük grup odaklı AIDS örgütleri kuruldu; bunlara Bebashi, Siyah Beyaz Erkekler Birlikte, Azınlık AIDS Projesi ve Ulusal Azınlık AIDS dahildir.

1987 – 1990

Sinirli eylemciler daha fazlasını talep ediyorlardı. ACT UP (AIDS Koalisyonu) kuruldu; Öldürülenleri onurlandıran NAMES Project Memorial Quilt (yukarıda), Washington DC’de açıldı. İlk HIV ilacı AZT, Federal İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Cerrah Genel Koop, Amerika’daki 107 milyon eve gönderilecek AIDS’i anlama broşürü dağıttı. Kongre, 800 milyon AIDS araştırma paketi geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü, ilk Dünya AIDS Günü’nü ilan etti.

1990 – 1993

Yeni HIV örgütleri arasında Latino AIDS Komisyonu, Elizabeth Taylor AIDS Vakfı ve Elton John AIDS Vakfı yer aldı. Visual AIDS, Kırmızı Şerit Projesi’ni başlattı ve NMAC, Birleşik Devletler AIDS Konferansı’nın ilkini tutuyor. Basketbol yıldızı Magic Johnson (yukarıda) HIV pozitif çıktı.

1993 – 1996

Başkan Clinton, HIV / AIDS konusunda Başkanlık Danışma Konseyi’ni kurdu. Olimpik dalgıç Greg Louganis (yukarıdaki), kendisinin HIV olduğunu ortaya koydu.

1996 – 1999

Her şey son derece aktif antiretroviral tedavinin ortaya çıkışı ile değişti. Time dergisi, araştırmacı David Ho (yukarıda) yeni jenerasyon kombinasyon terapileri yaratması sebebiyle, ona 1996 Yılın İnsanı ödülünü verdi. Bu ilaçlar ve Ho’nun daha önceki tedavi müdahalelerini destekleme çabaları, AIDS’e bağlı ölümlerin tek bir yılda yüzde 47 oranında azalmasına neden oluyor.  Kongreler, Azınlık AIDS Girişimi’ni finanse ederek, HIV’i önlemek ve tedavi etmek için 156 milyon dolar yatırım yaptı.

1999 – 2002

Afrikalı Amerikalılar, Phill Wilson’ın Black AIDS Enstitüsü ve ilk Ulusal Siyah HIV / AIDS Farkındalık Günü kutlanarak neler bulduğunun farkına varıyor.

2002 – 2005

FDA ilk hızlı HIV testini onayladı. AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Savaşmak için Küresel Fon kuruldu ve 600 milyon dolarlık bağışlar sağlandı. Ulusal Latino HIV / AIDS Bilinçlendirme Günü ilk kez kutlandı. Başkan Bush, AIDS ile mücadele için 15 milyar dolarlık, 5 yıllık bir plan olan PEPFAR’ı (Başkan Acil Yardım Planı) başlattı. Bill ve Melinda Gates (yukarıda) Vakfı, Global Fund’a 50 milyon dolar ve Uluslararası Mikrobiyal Ortaklık (HIV mikrop öldürücü ilaçlar için) için 60 milyon dolar bağışta bulundu.

2005 – 2008

FDA, HIV için günde bir kez uygulanan tek bir tablet rejimini onayladı ve çoğu pozitif hastasının alması gereken hap sayısını önemli ölçüde azalttı. CDC, KEP için kuralları (maruz kalma öncesi profilaksi) yayımladı. Asya ve Pasifik Adalıları, Kadınlar ve Kızlar ve Yerli Amerikalılar için ilk yıllık Ulusal HIV / AIDS Farkındalık Günleri kutlandı.

2008 – 2011

“Berlin hastası” olan Timothy Brown’a, bir kemik iliği nakli aracılığıyla HIV virüsü bulaştı ve HIV virüsünün tedavi edildiği ilk kişi oldu. Viral olarak bastırıldı. Pozitif Kadın Ağı-ABD kuruldu. Greater Than AIDS kampanyası, siyah Amerikalılar arasında önlemeyi artırmak için başlatıldı. Obamalı Beyaz Saray’da ilk Ulusal HIV / AIDS Stratejisi açıklandı. Affordable Care Act, HIV bakımına erişimi olan kişilerin sayısını büyük ölçüde artırdı. Yıldız Mondo Guerra (yukarıda) onun HIV pozitif olduğunu açıkladı.

2011 – 2014

Science dergisi, HPTN 052 klinik araştırmasını Yılın Buluşu ilan etti: çalışma, birisi viral olarak tespit edilemeyen seviyelere bastırıldığında artık virüsü cinsel partnerlere bulaştıramadığını kanıtlıyor. ABD’de yıllık HIV tanısı 2005-2014 yılları arasında yüzde 19 düşüş gösterdi. Obama, HIV pozitif insanların organlarını bağışlayıp almasına izin veren HIV Organ Politikası Eşitlik Yasasını imzaladı. Larry Kramer’in otomatik biyografik oyunu The Normal Heart (1982’de yazılmış) Broadway’de açıldı; 2014’te HBO filmi haline geldi. Aktörler Matthew McConaughey ve Jared Leto (yukarıda), Dallas Alıcılar Kulübü’ndeki HIV pozitif karakterleri gösterdikleri için Akademi Ödülleri’ni kazandı.

2014 – 2017

İlk Ulusal Transeksüel HIV Test Günü kutlandı. Hollywood yıldızı Charlie Sheen, HIV pozitif çıktı ve test edilen kişilerin sayısındaki büyük artışa neden oldu; amfAR, araştırmacıların işlevsel bir tedaviye daha yakın olarak yaptığı 100 milyon dolarlık tedavi araştırması yaptığını duyurdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin