Homofobik İnsanların Eşcinsel Olması Çok Daha Olası!

 Homofobik İnsanların Eşcinsel Olması Çok Daha Olası!
Digiqole ad

Yapılan bir araştırmaya göre; anti-gay/homofobik davranışlarda bulunan insanların, kimseye açılmamış gay olma ihtimali çok yüksek. 

Yakın tarihli ve Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nin 2012 baskısında yer alan bir çalışmada; kendini heteroseksüel olarak tanımlamasına rağmen aynı cinsiyetteki insanlara ilgi duymuş kişiler yüksek oranda homofobik davranışlar sergiliyor. Bunların sebebi de belki de kendilerini “koruma” içgüdüleri.

Çalışma, erkek üniversite öğrencilerinin yönelimlerini nasıl özdeşleştirdikleri ve hızlıca sorulan sorulara nasıl cevap verdikleri arasındaki farkları inceledi. Bu testler katılımcıların örtük kişiliklerini ortaya çıkardı.

Sonuçlar, gay insanlara karşı düşmanlık gösterme ihtimali olan erkeklerin “örtük olarak eşcinsel” olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırmada da çalışan Richard Ryan araştırma ile ilgili şunları söyledi;

“Bilinçaltındaki düşünceleri ile bilinçli olarak kendileri hakkında söyledikleri arasında gerçekten bir ayrım olan bu tür tutarsızlıkları olanların otoriter ailelerden gelme ihtimalleri daha yüksek.

Eğer çocuğunuzun heteroseksüel olması gerektiğini gerçekten düşünen bir ebeveynseniz ve ne olursa olsun heteroseksüel olması için uğraşırsanız, bu çocuğun iç dünyasında büyük çatışmalara sebep olacaktır ve bu gibi durumlar da aslında eşcinsel olan bireylerin kendilerini açıklamaya korkması ve homofobik olmasına yol açabilir.”

Yakın tarihli başka bir araştırma ise, heteroseksüel erkeklerin homofobik ve cinsiyetçi espriler yapmasının sebebinin, kendi özgüvensizliklerini maskelemek olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Araştırma, bir grup heteroseksüel erkekten “toplumsal tutum ve kişiliklerini, eşcinsel erkek ve kadınlara karşı önyargı düzeylerini ve karşıtlığını test etmek için tasarlanmış” bir çevrimiçi anketi doldurmaları talep edilerek gerçekleştirildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

90 Paylaşımlar
Paylaş90
Tweetle
Paylaş
Pin