Homofobik Rusya ve Mısır’ın Kış Olimpiyatlarına Sabotaj Çabaları Sonuç Vermedi!

 Homofobik Rusya ve Mısır’ın Kış Olimpiyatlarına Sabotaj Çabaları Sonuç Vermedi!
Digiqole ad

LGBT insan haklarına en çok saldıran iki ülke; kendi nefretlerini ve tahammülsüzlüklerini yayıp, olimpiyat ruhuna zarar vermeye çalışıyor.

B.M. Rusya ve Mısır’ın çabalarına rağmen, Olimpik Ateşkes Yasa Tasarısı uyarınca LGBT ayrımcılığını yasaklayan bir oylama yaptı.

Olimpiyatlardan önce, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Olimpik Ateşkes Yasa Tasarısı’nı geçirir ve barışı, olimpik ruhu olimpiyatlardan önce ve sonra korumaya yemin eder. Tasarı, başka kriterlerle birlikte, olimpik anlaşmanın cinsel yönelim ayrımcılığını engelleyen 6. prensibini de barındırıyor. 

Ancak, 2018 Kış Olimpiyatları yaklaşırken Rusya ve Mısır 6. prensibi tasarıdan çıkarttırmaya uğraştı.

HRC Global Yöneticisi Ty Cobb, konu hakkında şunları söyledi:

LGBT insan haklarına en çok saldıran iki ülke, yani Rusya ve Mısır; kendi nefretlerini ve tahammülsüzlüklerini yayıp, olimpiyat ruhuna zarar vermeye çalışıyor. Bu sadece kağıt üzerindeki birkaç kelime üzerinden bir kavga değil. Bu eşitlik ve dahil etme temelleri üzerine kurulmuş olimpiyatlara ve tüm dünyaya LGBT karşıtı görüşlerini yayma girişimidir.”

6. Prensip’i kaldırma girişimleri, iki ülkedeki LGBT vatandaşlara saldırılar artarken yaşandı: Kahire’de bir konserde gökkuşağı bayrağı görüldükten sonra, Mısırlı yetkililer bir operasyon başlatarak, düzinelerce ‘şüpheli’ eşcinseli gözaltına aldı. Ekimde, homoseksüelliği ve LGBT’lere yardımı suç sayan bir yasa tasarısı parlamentoya sunuldu.

Rusya’da, üst düzey yetkililer, ülkenin yüz kızartıcı eşcinsel propaganda karşıtı yasalarına uymayanlar için hapis cezası çağrısında bulundu. Hükümet, aynı zamanda Çeçenistan’daki eşcinsel karşıtı cadı avını görmezlikten geldiği için de eleştiriliyor.

OutRight International’dan Jessica Stern:

“Kendi ülkelerindeki eşcinsellere karşı yürüttükleri sistematik şiddetten sonra şimdi de dünyadaki her ülkede şiddeti ve ayrımcılığı teşvik ediyorlar. Olimpiyat Oyunları; sporla, teknikle, gururla ve toplum olmakla alakalıdır; şiddet, ayrımcılık ve politikayla değil.”

Cinsel yönelimin himaye altına alınması Sochi’deki 2014 Kış Olimpiyatlarından önce Rusya’nın anti-eşcinsel yasalarını geçirmesi üzerine gerçekleşmişti. Stern, “Bu çeşit bir kabadayılığın LGBT insanları ve küresel toplum prensiplerine zarar vermesine izin veremeyiz.” dedi.

Bu ayın başlarında ABD, Fransa ve Brezilya; Rusya’yla Mısır’ın anti-ayrımcı dili tasarıdan kaldırmak için olan çabalarını engelledi. Ayrıca, aralarında Billie Jean King, Martina Navratilova ve Greg Louganis de olan, eşcinselliğini açıklamış, 17 profesyonel atlet, 6. Prensip’in korunması için bir açık mektup yazdı.

13 Kasım Pazartesi günü, bütün 193 Birleşmiş Milletler ülkesi anti-ayrımcı dilini değiştirmeden tasarıyı kabul etti.

2018 Kış Olimpiyatları, 9 Şubat 2018 ve 25 Şubat 2018 tarihleri arasında Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenecek. Planlar arasında Asya’daki ilk Pride Evi’ni olimpiyat köyünde açmak da var.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin