Homofobikseniz, Gizli Bir Eşcinsel Olma İhtimaliniz Oldukça Yüksek!

 Homofobikseniz, Gizli Bir Eşcinsel Olma İhtimaliniz Oldukça Yüksek!
Digiqole ad

Homofobi dünya genelinde oldukça yaygın olan ayrımcılık türlerinden bir tanesi. Yeni sonuçlanan bir dizi psikoloji araştırması ise homofobik davranış barındıran insanları düşündürtecek cinsten. Araştırmaya göre, homofobik insanların eşcinsel olmaya eğilimleri var.

IB Times’ın haberine göre, Almanya ve ABD’de yürütülen birbirinden farklı dört deneyde elde edilen gözlemsel kanıtlar, homofobinin, “bireylerin kendi cinsine karşı barındırdıkları cinsel arzuyu bastırmaları sonucu ortaya çıkan bir dışa vurum olduğunu” gösteriyor.

Essex Üniversitesi öğretim üyelerinden çalışmanın başyazarı Netta Weinstein şöyle açıkladı: “Kendilerini heteroseksüel olarak tanımlayan ama psikolojik testlerde hemcinslerini çekici bulduğu ortaya çıkan kişiler, fark edilmemiş ve saklı duran benzer duygularını onlara hatırlattığı için gey ve lezbiyenleri tehdit olarak algılıyor olabilirler.”

gay-homophobic-attack-530995
Deneye katılan katılımcıların cinsel yönelimleri, kendilerine sunulan kelimeler ve görsellere nasıl tepki verdikleri ile saptandı.

650 üniversite öğrencisinin katıldığı araştırmalarda görev alan Rochester Üniversitesi psikoloji profesörü Richard Ryan, kendi benlikleriyle ve cinsiyetleriyle savaşta olan pek çok insanın, homofobi yoluyla bunu dışa vurduğunu belirtiyor.

Kaliforniya Üniversitesi, Essex Üniversitesi ve Rochester Üniversitesi’nden oluşturulan bir ekibin yürüttüğü çalışma sonucuna göre, kendisini heteroseksüel olarak tanımlayan, ancak eşcinsel eğilimler gösteren bireyler, eşcinsellere karşı düşmanlık besliyor ve böylece kendilerinde bulunan eşcinsel yönelimi reddetmeye çalışıyor.

GAIA Dergi

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin