fbpx   .  

Honduraslı Gay Aktivist Kaçırıldı ve Katledildi

Honduraslı LGBT aktivisti Rene Martinez, evinin yakınından kaçırıldıktan birkaç gün sonra ölü bulundu.

39 yaşındaki aktivist geçtiğimiz çarşamba işinden eve dönerken kaçırılmıştı. Kimliği tespit edilemeyen bir erkek Martinez’i bir araca sürükleyerek sırra kadem basmıştı.

Rene’nin vücudu boğulduğuna dair izlerle birlikte evinin yakınlarında bulundu.

Comunidad Gay Sampredrana ve ABD tarafından fonlandırılan şiddet karşıtı programlarda gönüllü çalışanlık ve başkanlık yürüten Martinez’in cinayete kurban gittiği düşünülüyor. Honduras ABD Büyükelçiliği olayı kınayan bir metin yayınladı.

 

“Birleşik Devletler hükümeti ve insanları adına Rene Martinez cinayetini en ağır şekilde kınıyoruz. San Pedro Sula LGBT topluluğunun lideri ve Honduras’ın yükselen politik bir figürünün katli derin bir şok etkisi yarattı.” cümlelerine yer veren metin şöyle devam ediyor: “Arkadaşlarına ve ailesine başsağlığı diliyoruz ve olayın aydınlatılması için tam ve kesin bir araştırma yapılmasını umuyoruz.”

Gay and Lesbian Victory Institute’den  (Gay ve Lezbiyen Zafer Enstitüsü)  Luis Abolafia Anguita, şu açıklamada bulundu: “Rena çok parlak bir LGBT politik lideriydi ve Honduras’ta geleceğin politika adaylarından biri olabilirdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.