HSBC Bankası Müşterilerine Trans Ünvan Seçeneği Sunuyor

 HSBC Bankası Müşterilerine Trans Ünvan Seçeneği Sunuyor

The $1.9 billion settlement from British banking firm HSBC will settle allegations of allowing money laundering and transfers of billions from Iran.

Digiqole ad

Bankanın LGBT çalışan ağı, hesap sahipleri için nötr cinsiyetli ünvanlar geliştirilmesine yardımcı oldu.

3618

Londra Onur Yürüyüşü 2016. LGBT topluluğu, banka da dahil olmak üzere, günlük hayatta tanınmak istiyor. Fotoğraf: Peter Nicholls/Reuters

HSBC, müşterileri için bankacılık deneyimini geliştirmenin bir parçası olarak, trans topluluğuna 8 yeni nötr cinsiyetli ünvan seçeneği sunuyor.

Banka, hesap sahiplerinin artık Mr, Mrs ve Ms (Bey, Hanım) gibi geleneksel ünvanları kullanmak zorunda olmadıklarını, bunun yerine uzun bir listeden, Mx, Ind, M, Mre ve Misc gibi, istedikleri hitap şeklini seçebileceklerini söylüyor. HSBC, seçilen ünvanın banka kartları ve tüm yazışmaları da dahil olmak üzere müşterilerin hesaplarına uygulanacağını söyledi.

Bu yeni hizmet, söylenene göre, bankanın lezbiyen, gay, biseksüel ve trans çalışan ağı olan HSBC Pride ile koordineli bir şekilde geliştirdi. Grup “trans topluluğunun finansal ihtiyaçlarını” yansıtan yeni hizmetler sağlamada danışman rolünü üstlendi. Tüm şubelere konu ile ilgili ekstra eğitim verildi ve müşteri hizmetleri çalışanlarının da gelişmeleri öğrenmeleri sağlandı.

Projede çalışan ve HSBC Pride ağının trans başkanı Stuart Barette, “Adımı ve cinsiyetimi değiştirmek için şubeye gittiğim gün, dürüst olmak gerekirse çok tedirgindim. Cinsel kimliği açıklamak, insanların nasıl tepki vereceğini bilmemek kadar zor. Bu yüzden, yaptığımız değişiklikler çok önemli. Böylece trans müşterilerimiz, iyi bir deneyim yaşayacakları ve onları daha iyi anlamak için eğitilmiş kişilerle konuşacakları için kendilerini güvende hissedecekler.” şeklinde konuştu.

HSCB uzun yıllardır büyük bir LGBT destekçisi
HSBC uzun yıllardır büyük bir LGBT destekçisi

Değişikliğin duyurusu, çeşitli kurumlar ve şirketler tarafından tanınma mücadelesi veren topluluğa dikkat çekmek için yapılan bir girişim olan, Uluslararası Trans Görünürlüğü Günü’ne, yani 31 Mart’a denk getirildi.

Manchester LGBT Kuruluşu Yardımcı Direktörü Heather Williams: “En büyük bankalardan birinin bugünkü duyurusuna çok memnun olduk. Trans topluluğu, banka da dahil olmak üzere, en temel günlük hizmetler de bile ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini hissediyor. Trans bireylere karşı daha kapsayıcı olmak için HSBC’nin bu önemli adımları attığını görmek harika ve daha çok kuruluşun böyle şeyler yaptığını görmek isteriz.” dedi.

Kasım ayında, Metro Bank kendilerini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan müşterilerinin ve çalışanlarının form doldururken non-binary (ikisi de değil) seçeneği işaretleyebileceklerini söyledi. Banka aynı zamanda müşterilerine ve çalışanlarına Mx (Mix) ünvanı da verebiliyor.

HSBC’nin yeni ünvanları ise şöyle:

Ind (Bağımsız anlamına gelen “individual” kelimesinin kısaltması)
Mx (Mix diye okunuyor.)
Misc (Çok yönlü anlamına gelen “miscellaneous” kelimesinin kısaltması)
Mre (Sır anlamına gelen “mystery” kelimesinin kısaltması, ünvanında cinsiyetini belirtmek istemeyenler için kullanılacak.)
Msr (Miss ve Sir ünvanlarının karışımı)
Pr (İnsan anlamına gelen “person” kelimesinin kısaltması)
Sai (“Say” diye okunuyor.)
Ser (“Seyr” diye okunuyor.)

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin