fbpx   .  

IKEA Homofobi Yüzünden İnternet Sitesini Kapattı

Dünya’daki en büyük mobilya devlerinden IKEA 2013 senesinde Rusya’da onaylanan homofobik yasa nedeniyle internet sitesini kapatmak zorunda kaldı. Web sitesinde Dünya genelinde ev hayatını konu eden kataloğunda eşcinsel çiftlere de yer veren mobilyanın en önemli isimlerinden IKEA, markanın özgürlükçü imajına zarar gelmemesi için Rusya’ya özel bir kampanya gerçekleştirmeyeceklerini, bu nedenle Rusya içerisinde katalog baskılarını ve internet yayınlarını durdurma kararı verdiklerini açıkladı.ikea_ad

Rusya’da yetkili mercilerden herhangi bir uyarı almadıklarını fakat ülkede gittikçe yaşam özgürlüğüne gelen kısıtılamalar ve buna karşı gösterikleri bir tepki olarak durumu özetleyen IKEA yetkilileri ”Herhangi bir ülkede IKEA çalışmaları yaparken, o ülkenin yasalarına özen gösteriyoruz. IKEA’nın özgürlükçü ve yaşam haklarına saygılı marka profilinin zedelenmemesi için Rusya için özel bir kampanya geliştirmeyeceğiz, Rus hükümetinden herhangi bir uyarı almamış olmamıza rağmen web sitemizde ve kataloglarımızda yer alan eşcinsel temalı içerikler sebebiyle bu yayınlarımızı durdurma kararı aldık” şeklinde konuya açıklık getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.