İki Açık Eşcinsel Dünya Liderinden Tarihi Fotoğraf!

 İki Açık Eşcinsel Dünya Liderinden Tarihi Fotoğraf!
Digiqole ad

İki açık eşcinsel dünya lideri, Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić, LGBT’nin gücünü inanılmaz bir fotoğrafla birlikte işte böyle gösterdi.

Xavier Bettel ve Ana Brnabić, Sırbistan’ın AB’ye üyelik önerisini görüşmek üzere 8 Eylül Pazar günü partnerleriyle bir devlet ziyareti öncesinde poz verdiler.

Belgrad’daki daha önceki bir zirve ve Bettel’in Haziran ayında İrlandalı Taoiseach Leo Varadkar ile yaptığı görüşme sonrasında, iki açık LGBT dünya liderinin güçlerini birleştirdiği ilk zamanlardan biri bu oldu.

Twitter’da, LGBT topluluğu “tarihi” bu fotoğrafı kutlamak için hızlıydı.

Benjamin Butterworth: Bu normal görünümlü fotoğraf tarihi bir ilk: Lüksemburg gay başbakanı ve kocası, Sırbistan lezbiyen başbakanı ve kız arkadaşı ile toplantıda. İlerleme genellikle çok yavaş görünüyor. Ama bu gerçek ve kutlamaya değer.

Rich: İşte bu! Lüksemburg’a taşınıyorum.

Ronald Gordon: Bu bir UMUT kanıtıdır. Kendileri olmak için yeterince güçlü olan insanlar genellikle doğru olanı yapacak kadar güçlüdür.

Bettel, 2013’te Lüksemburg’un ilk (ve dünyanın üçüncü) açık eşcinsel başbakanı oldu. Hükümetinin evlilik eşitliğini tanımasından kısa bir süre sonra, Mayıs ayında mimar Gauthier Destenay ile evlendi.

Haziran 2017’de göreve geldikten sonra Brnabić, “Sırbistan’ın gay başbakanı” olarak damgalanmak istemediğini açıkladı. Aksine, “yetkinlik, profesyonellik ve güvenilirlik” ile tanınmak istediğini söyledi.

Birçoğu bu talebin adil olduğunu kabul ederken, LGBT haklarının Brnabić’in liderliği altında ilerlemediği hakkında yaygın bir hayal kırıklığı var.

LGBT aktivisti Dragoslava Barzut, Calvert Journal’a verdiği söylemde, ”Korumacı bir ortamdan geliyor, (bu yüzden) eğer ona sorarsanız, (elbette) homofobi yoktur ” dedi. Af Örgütü ise Brnabić’in 2017’de Belgrad Pride’a katıldığını ve “bazıları tarafından ilerleme olarak memnuniyetle karşılandığını” kaydetti.

Af Örgütü,”Ancak yetkililer, LGBT bireylerini ve örgütlerini ayrımcılık, tehdit ve fiziksel saldırılardan koruyamadı.” diyerek devam etti.

“Nisan ayında BM İnsan Hakları Komitesi Sırbistan’ı nefret suçu yasalarını etkili bir şekilde uygulamaya ve uluslararası standartlara uygun yasal cinsiyet tanıma prosedürünü uygulamaya çağırdı.”

Brnabić’in partneri Milica Djurdjic, çiftin ilk çocuğunu Şubat ayında doğurdu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

93 Paylaşımlar
Paylaş93
Tweetle
Paylaş
Pin