fbpx   .  

İkizlerinden Birisine ABD Vatandaşlığı Verilmeyince Eşcinsel Çift Dava Açtı

Ethan ve Aiden Dvash-Banks, her iki babasından da alınan spermle taşıyıcı anne tarafından dünyaya getirilmişti ancak Ethan’a ABD vatandaşlığı verilmeyince babaları bir dava açtı. 

Kanada ve Amerika’dan çifte vatandaşlığı olan Andrew ve İsrail doğumlu Elad 2011’de Kanada’da evlenmişti ve çift, ikisiyle de genetik bağı olan çocuklara sahip olmaya karar vermişti. Ancak çocuklarından Ethan, kardeşine verilen haklar kendisine verilmeyince davacı konumuna geldi.

 

 

“Yapmaya çalıştığımız şey Ethan için adaleti sağlamak ve Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı, diğer insanları etkileyebilecek bir yanlışı düzeltmek.”

Dava, çift adına LGBT haklarını savunan bir grup tarafından açıldı. Dava dilekçesine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, çifte ve çocuklarına ayrımcılık uyguluyor. 

Dışişleri Bakanlığı resmi bir açıklama yapmazken, resmi olmayan kaynaklara göre ABD vatandaşlığı için biyolojik bağın kanıtlanması gerekiyor. Sonuç olarak konu, eşcinsel çiftlere ve taşıyıcı annelere geliyor. Çift, yardımcı üreme teknolojisi (ART) adında bir teknoloji ve anonim bir yumurta donörü ve bir taşıyıcı anne aracılığıyla çocuk sahibi olmuştu. Çocuklar 2016’da doğmuştu ve her iki baba da çocukların ebeveynleri olarak doğum sertifikasına yazılmıştı. Ancak çift Toronto’dan Los Angeles’a taşınınca sorunlar patlak verdi.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, eğer çocuk ABD vatandaşı bir ebeveynle biyolojik olarak bağlı değilse, doğuştan ABD vatandaşı olamaz. Çiftin çocuklarının kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları için DNA testi vermeleri istenmişti.

900 dolarlık test ise sadece çiftin bildiklerini doğruladı, çocuklardan biri Andrew’a, diğeri Elad’a genetik olarak bağlıydı. İkili, çocuk sahibi olurken yasal gerekliliklerden ve ilerlemenin zor olacağından habersizdi. Andrew, doğum sertifikasında çocuğun babası olmasına rağmen, çocuğu evlat edinme ve ‘üvey oğlu’ olarak ülkeye sokma seçeneğiyle karşı karşıya bırakıldı.

Açılan dava, bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor. 

“Büyüdüğünde, ikiz kardeşinden farklı olduğunu ona nasıl açıklayacağımı düşünüp duruyorum. Kardeşi ABD vatandaşı ama kendisinin green cardı var. Artık yıl 2018 ve çok fazla aile çeşidi var, bize bir bakın. LGBT topluluğunda bir sürü farklı aile var ancak ben bu yasa yüzünden dışlanmış hissediyorum.”

Andrew, başlarına geleni sosyal medya ve televizyonda paylaştı ve çiftin adalet savaşı bir çokları tarafından destekleniyor ve yüksek sesle dile getiriliyor.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.