Gay Ya Da Biseksüel Erkeklerin Neredeyse %40’ı Korunmuyor

 Gay Ya Da Biseksüel Erkeklerin Neredeyse %40’ı Korunmuyor
Digiqole ad

Araştırmaya göre, korunmadan ilişkiye girme sıklığı romantik ilişkiye ve partner sayısına göre değişkenlik gösteriyor.

Birleşik Krallık’ta düzenlenen araştırma gay ya da biseksüel erkeklerin ne sıklıkla korunmadan anal ilişkiye girdiğiyle alakalı bazı rahatsız edici bulgular ortaya çıkardı. GMFA, İngiltere kaynaklı bir gay erkek sağlık dayanışması, katılımcılara son bir sene içinde ne sıklıkla korunmadan anal ilişkiye girdiklerini sordu. Cevaplar şok edici! Araştırmaya göre soruya tamamı ya da neredeyse tamamı diyen erkeklerin oranı %39. Bu oran diğer cevaplarla kıyaslandığında (%25:Bazen ve %36:Asla) en popüler anal ilişki türünün korunmasız ilişki olduğunu gösteriyor.

Araştırma ayrıca Tamamı diyen erkeklerin yarısının tek eşli ilişkileri olduğundan dolayı bu eğilimde olduklarını ortaya koydu.

GMFA’dan Ian Howley: “Bu istatistiklere baktığınızda aslında korunmadan ilişkiye giren erkelerin  küçük bir yüzdesinin yüksek risk grubunda olduğunu görüyoruz.” dedi ve ekledi: “Yani herkesin her zaman korunmadan anal ilişkiye girdiğini söylemek yanlış olur.

Yine de birçok katılımcı korunmayı çok da önemsemediğini çünkü PrEP kullandıklarını ya da partnerleri HIV+ olsa bile tedavi aldığını varsaydıklarını söyledi. Ya da sadece önemsemediklerini.

HIV’e karşı bulaşı önlemeye yardımcı olan PrEP, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir önlem niteliği taşımıyor.

Kapak Fotoğrafı: Emily/Flickr

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin