İngilizlerin Büyük Bir Kısmı, ‘Gay Kraliyet Düğünü’ne Karşı Değil

 İngilizlerin Büyük Bir Kısmı, ‘Gay Kraliyet Düğünü’ne Karşı Değil
Digiqole ad

Yeni bir araştırma, İngilizlerin %60’ından fazlasının bir gay kraliyet düğününe aldırmayacağını ortaya çıkardı.

Ipsos MORI’nin, King’s College Londra’da iki gün önce yayınlanan bir çalışması, eşcinsel evlilikle ilgili tutumların 1970’lerden bu yana nasıl değiştiğini gösteriyor.

1.681 yetişkin arasında yapılan araştırmada, 16-75 yaşlarındaki yetişkinlere, eşcinsel bir kraliyet düğününe karşı tutumları konusunda sorular soruldu ve katılımcıların %66’sının eşcinsel bir kraliyet düğününü umursamayacağı keşfedildi.

Ancak, ankete katılanların, kraliyet ailesinin bir üyesi hakkında; başka bir ırktan, dinden biriyle evlenmesi veya boşanma konularında daha endişeli olduğu da ortaya çıktı.

Bulgular, katılımcıların %15’inin eşcinsel kraliyet evliliğini “çok endişe verici” bulduğunu ve %11’inin bu durumdan “birazcık endişe” edeceğini söyledi.

Buna ek olarak, ankete katılanların %73’ü eşcinsel insanlara karşı bir itiraz hakkı olmayacağını, % 8’i ise bu durumun yasaklanması gerektiğini düşünüyor. Katılımcıların %13’ü eşcinsel evliliği onaylamadıklarını, ancak bunun yasaklanması gerektiğini düşünmediklerini belirtti.

Bir aile üyesi veya yakın arkadaşın eşcinsel evlilik yapması karşısında, katılımcıların %10’u “çok endişeleneceklerini”, %13’ü “biraz endişeleneceklerini” söylerken, %73’lük bir kısım ise bu durumu umursamayacaklarını belirtti.

Çalışma hakkında konuşan Ipsos MORI’nin Siyasi Analiz Direktörü Profesör Roger Mortimore şunları söyledi:

“Bu anketin bulguları, mevcut Kraliçe’nin hükümdarlığı döneminde İngiliz halkının tutumlarında ne tür bir büyük değişim olduğunu gösteriyor.”

“Anketimize katılım için 75 yaşını doldurmamış olunmasına rağmen, en muhafazakâr tutumlara sahip oldukları düşünülmesine göre, bu konulardan endişe duyduklarını söyleyenlerin sayısı çok düşüktü.

1970’lerde, sadece altı kişiden biri eşcinsel evliliklerin yasal olması gerektiğini düşünüyordu ve 1990’ların sonuna kadar halk eşcinselliğin her zaman yanlış olduğuna inandı.

Şimdi çoğu insanın, aynı cinsiyetten biriyle evlenen Kraliyet ailesinin bir üyesine bile itiraz hakkı yok.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin