İngiltere’de Bir Okul Trans Öğrencileri İçin Cinsiyetsiz Üniformaya Geçti!

 İngiltere’de Bir Okul Trans Öğrencileri İçin Cinsiyetsiz Üniformaya Geçti!
Digiqole ad

Bir ortaokul, eteği yönetmeliğinden kaldırdı ve cinsiyetsiz üniformaya geçti.

İngiltere’nin güneyindeki Priory School, transseksüel öğrencilerin okula dahil olmasını iyice kolaylaştırmak adına harekete geçti ve eteği yasakladı.

Okul Müdürü Tony Smith bu kararı verirken çocuklardan ilham aldığını söyledi. Karar halen geçerli.

“Öğrenciler sürekli şöyle söylüyorlardı: ‘Neden erkekler kravat takmak zorundayken kızlar takmıyor? Neden kızların okul üniformaları erkeklerinkinden farklı?’” diyor Smith, Mail Online ile yaptığı bir görüşmede.

“Biz de 7 yaşından itibaren herkesin giyebileceği ortak bir üniforma seçmeye karar verdik.”

Müdür bu basit ama sembolik değişikliğin Sussex’te okuyan trans öğrencilerin hayatında koca bir değişiklik yaratacağını da belirtti.

Smith’in söylediğine göre Priory okulunda “az sayıda ama transseksüel öğrenci var ancak bu sayı giderek artmakta, bu yüzden aynı üniformayı giymek onlar için önemli.”

PinkNews’e konuşan Smith şöyle belirtti: “Herkesin giyebileceği bir üniforma olsun istedik.

“Eteği herkes için üniforma seçebilirdik ancak tedarik etmesi ve sunması daha kolay bir şey olsun dedik. Kaldı ki bu erkek öğrenciler için de kolay bir seçim olmazdı.”

Müdürün söylediğine göre yaz döneminde öğrenciler artık cinsiyetleri fark etmeksizin şort ya da şort etek giyebilecekler.

“İnsanları eşitliğe teşvik eden bir üniformamız olsun istedik,” diyor Smith. Bu karar duyurulduğunda “büyük oranda” trans öğrencinin durumdan memnun olduğunu da belirtiyor.

“Bunu olumlu sonuçlar alabilmek adına yaptık. Bize göre herkesin aynı şeye sahip olması muazzam bir eşitlik durumudur.”

Okulun internet sitesinde açıklandığına göre “halihazırda öğrenci olanların yeni üniformaları benimsemesi beklenmiyor” ancak eğer kendileri de isterse giyebilirler.

Bazı ebeveynler, kız öğrencilerin etek giymesinin önüne geçen bu karardan fazlasıyla rahatsız oldu.

Bir öğrencinin annesi şöyle demiş: “Eğer kızların erkeklerden farklı giyiniyor olması cinsiyetçi bir durum olarak kabul ediliyorsa kadın öğretmenlerin kravat takmayıp etek giyiyor olmaları da aynı oranda cinsiyetçi bir durumdur.

“Eğer istedikleri buysa dayattıkları değerleri tüm okula yaymalı ve tamamen cinsiyetsiz giyime geçmeliler. Kızım ve arkadaşları bu durum karşısında dehşete düştü.”

Buna rağmen durumdan hoşnut olan bir anne de vardı.

“Ben pek üniforma yanlısı bir insan değilim. Ama eğer illa bir üniforma olacaksa cinsiyetsiz üniforma olması en güzeli,” demiş kendisi.


“Diğer ebeveynlerin erkek öğrencilerin üniformasının kız öğrencilere dayatıldığını düşündüğünün ve cinsiyetsiz üniformanın kişiye bir seçenek sunması gerektiğinin farkındayım. Ama bana kalırsa sorun yok.”

Mayıs ayında yıllık ücreti 20 bin sterlin olan bir özel okul, erkek öğrencilere etek giyme imkânı tanıyan cinsiyetsiz kıyafet yönetmeliğine geçtiğini duyurmuştu.

Kuzey Londra’daki Highgate School’un yeni üniforması hiçbir yönüyle cinsiyete bağlı olmayacak.

Üniforma seçenekleri “erkek” ve “kadın” yerine  “bir numaralı üniforma” ve “iki numaralı üniforma” olarak adlandırılacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin