fbpx   .  

İpek Kırancı HDP’den Aday Adayı

Trans aktivist İpek Kırancı HDP’den İstanbul’da milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

İstanbul LGBTİ Derneği Başkanı trans aktivist İpek Kırancı Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) aday adaylığını açıkladı. İstanbul için milletvekili aday adaylığı için başvurusunu yaptığını açıklayan Kırancı sebeplerini ise şu ifadelerle bildirdi:

“Erkek iktidara karşı radikal mücadele için…”

 

“Erkek iktidara karşı radikal mücadele için, trans ve kadın katliamlarına dur demek için, eşit yurttaşlık hakkı için, LGBTİ kimliklerin tanınması için, çocuk haklarını güvence altına almak için, anadilde eğitim hakkı için, cinsiyet eşitlikçi, ekolojik, demokratik toplum için, Kürt, trans, feminist ve alevi kimliklerimle özgür siyaset yapabileceğim tek parti olduğunu düşündüğüm için, Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili aday adayıyım.”

Kırancı’nın açıklamasının arkasından HDP’den aday adaylığını açıklayan LGBTİ aktivistler toplamda 3 kişiye yükseldi. Kırancı, Ankara’dan feminist ve LGBTİ aktivisti Pelin Kalkan ve Eskişehir’den LGBTİ aktivisti Barış Sulu‘nun yanında aday adaylığından adaylığa yükselebilmek için çalışacak.

Bunun yanında aday adaylığı başvuruları son bulmasına karşın HDP’den başka LGBTİ aktivisti aday adayları da çıkabilir. Aktivistlerin aday olup olmayacağı ise merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.