fbpx   .  

İran Kadın Futbol Takımı’nda Trans Krizi

İran’da Kadın Milli Futbol Takımı’nın 8 futbolcusunun daha cinsiyet değişikliği operasyonu geçirmemiş, geçirmeyi planlayan trans bireyler olduğu ortaya çıktı. Birkaçınınsa öncesinde erkek futbol takımlarında yer aldığı belirtildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, İran Futbol Ligi Sözcüsü Modtabi Şarifi, Kadın Milli Takımı’nın sekiz futbolcusunun daha cinsiyet geçiş ameliyatı yaptırmadığını onayladı, fakat futbolcuları korumak için kimliklerinin şu an için gizli tutulduğunu belirtti.

İran Futbol Federasyonu, tüm takımın cinsiyet testinden geçirilmesi emrini verdi. Bahsi geçen futbolculara karşı men kararının alınıp alınmayacağı ise henüz bilinmiyor.

 

İngiliz Daily Telegraph Gazetesi 2014 yılında, İran Milli Kadın Futbol Takımı’nda oynayan 4 sporcunun “erkek” olduğunu öne sürmüştü. Benzer bir olay, 2010’da da yaşanmıştı. İran’da, 1979’dan bu yana cinsiyet geçiş ameliyatlarına izin veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.