fbpx   .  

İran’da LGBT’ler Özgürleşiyor Mu?

İran devleti ilk kez LGBTİ bireylerin işkenceye maruz kaldıklarını resmi olarak kabul etti. Atılan adımlar olumlu karşılansa da henüz birçok önerinin dikkate alınmadığına dikkat çekildi. 6Rang üyesi Şami Amin, tutuklanan LGBTİ’lere yönelik alınan idam kararlarının da kaldırılmasını istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İran devletine insan haklarıyla ilgili sunulan 59 öneri belli şartlarla kabul edildi. Bunlardan üçü LGBTİ haklarıyla ilgili. İran devleti LGBTİ bireylerin cinsel kimliklerinden dolayı işkenceye maruz kaldıklarını kabul etti. Son yıllarda İran devletine ve BM’ye rapor sunan İran Lezbiyen ve Trans Ağı 6Rang ve İran İçin Adalet (JFI), LGBTİ bireylerinin işkenceye uğradığını ortaya çıkardı.

6 Rang’dan Şami Amin, İran’da LGBTİ bireylerin şiddete maruz kaldığını belirterek, atılan adımın olumlu olduğunu belirtti. Ancak birçok önerinin de ele alınmadığını söyleyen Şami, idam kararlarının da kaldırılmasını istedi.

 

JIN Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.