fbpx   .  

İrlanda LGBT Hakları Sayesinde Dönüşüyor

Dünyada her gün “çok fazla eşitlik” ilkesinin toplumun “temeline” bir tehlike haline gelebileceğini düşünenler var; yukarıda izleyebileceğiniz kısa filmin konusu da bu. LGBT bireylerin sonuna kadar savaştıkları hakları en sonunda ele geçirmeleri bazılarına göre bir kıyamet tezahürünün startının verilmesiyle aynı şey.

İrlanda anayasasına göre bir evlilik, hemcinsler arasındaysa geçersiz sayılıyor. Fakat 2011 senesinde yapılan araştırmaların sonuçları uyarınca ülkede beraber yaşamakya olan 143 bin 600 çiftin 4 bin 42’si eşcinsel çiftlerden oluşuyor Bu oranın 2002 senesinden beri yüzde 400 kadar artış göstermesi ve organize edilen anketlerin, İrlanda halkının yüzde 75’inin eşcinsellerin evlenmesinin destekçisi olduğunu göstermesi sonucunda, bu yılın Bahar aylarında yapılması planlanan muhtemel bir anayasa değişikliği söz konusu. LGBT Noise da bu aşamanın “herkese eşit haklar” mottosunda bir kararla son bulması için politik faaliyetler organize eden oldukça aktif sivil toplum örgütlerinden sadece biri.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.