İrlanda’nın ilk Eşcinsel Başbakanı: ‘Dünya’da LGBT Hakları için Mücadele Edeceğim!’

 İrlanda’nın ilk Eşcinsel Başbakanı: ‘Dünya’da LGBT Hakları için Mücadele Edeceğim!’
Digiqole ad

İrlanda’nın yeni seçilmiş eşcinsel başbakanı, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Dublin Onur Yürüyüşünde güzel bir konuşma yaptı. 

Onur Yürüyüşünde kendisine eşlik eden 30 bin insana konuşan Varadkar; “Dünya çapında eşitliğin, hoşgörünün ve saygının sesi olacağım.” diye seslendi. 

“Taoisech (İrlanda Başbakanına verilen özel isim) unvanını taşıdığım müddetçe, LGBT hakları konusunda mücadele edeceğime, eşcinsel evlilik konusunda İrlanda’nın her yerinde farkındalık yaratacağıma, ve dünyanın neresinde olursa olsun şiddet gören ve ezilen LGBT’lerin sesi olacağıma, hem ülkede, hem yurt dışında cinsel sağlık stratejilerinin hayata geçmesi için çaba göstereceğime söz veriyorum.” 

“Eğer birisi 1992 yılından bir yıl öncesinde, bir yıl sonra eşcinselliğin yasaklanmasının kaldırılacağını, bir 23 yıl sonra eşcinsel evliliklerin yasallaşacağını, ve de bir gün eşcinsel bir başbakanlarının olabileceğini hayal etseydi, mümkün olmayacağını düşünebilirdi. Ama gördüğünüz gibi tarihi en başında ilerletmek çok zor, ama bir ilerledi mi de hızla yol alabiliyor!”

Kendisinin başbakan olmasına, İrlanda’nın başbakanı eşcinsel şeklinde yaklaşmak yerine; İrlanda o kadar açık bir ülke ki, başbakanları açık bir eşcinsel olabiliyor şeklinde yaklaşmalarını istedi. 

“Ülkemize son yıllarda neler olduğuna baktığımızda görüyoruz ki bu aşamaları kat etmek sadece bir kişinin sayesinde olmadı, bir hareketin sonucunda olabildi. Sizlerin ve sizin arkadaşlarınızın, ailenizin desteği ile oldu. “

Varadkar konuşmasında ısrarla başbakan olarak ülkeyi değiştirmediğini, başbakan olabilmesinin ülkenin değişmesinin bir yansıması olduğunu hatırlattı. 

Konuşmasında aynı zamanda Eski İrlanda bakanının eşi Dr Ann Louise Gilligan’ı anmak için de bir yer ayırmıştı.

“Başbakan olduğum gün aynı zamanda üzücü bir gündü, bu ülkenin eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemli liderlerinden birini kaybettiğimiz bir gündü. Kendisi muazzam bir lider ve akademisyendi. Eşi Katherine ile birlikte bizlere, tüm İrlanda’ya ve tüm dünyaya ilham kaynağı olmuşlardı.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin