İş Yerinde Transfobiyi Engellemek İçin Artık Bir Telefon Uygulaması Var!

 İş Yerinde Transfobiyi Engellemek İçin Artık Bir Telefon Uygulaması Var!
Digiqole ad

Bir uygulama, destekleyici işverenlerle transseksüel kişileri eşleştirerek ve hassasiyet eğitimi sağlayarak Hint iş yerlerinde transfobiyle mücadele etmeyi amaçlıyor.

Periferry adı verilen uygulama, transseksüellerin Hindistan’daki ana iş gücünde çalışmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Görev beyanında, Periferry, iş arayanlarla transseksüelleri veya üçüncü cinsiyet kimliğini destekleyecek işverenleri eşleştirerek “araç gibi davranmayı” amaçladıklarını belirtti.

Uygulama, işletmeler için duyarlılık eğitiminin yanı sıra, trans bireylere istihdam tavsiyesi ve kariyer becerileri eğitimi de vermektedir.

Bir işverenin, potansiyel bir çalışanla eşleştirilmesinden sonra hizmet; hem şirkete hem de kişiye, işe alım süreci ve istihdamı boyunca eğitim ve destek sağlayacaktır.

Hindistan’daki LGBT insanlara verilen haklar son birkaç yıl içinde önemli değişiklikler geçirdi.

Üç yıl önce, Hindistan Yüksek Mahkemesi trans insanlara üçüncü cinsiyet statüsü tanıdı ve insanların tanımladığı cinsiyeti belirleme hakkını onayladı.

Bunu, geçtiğimiz yıl Hintli hükümet tarafından trans bireylerin haklarını koruyan bir kanun tasarısı izledi.

Bununla birlikte, pratik düzeyde, Hindistan’daki trans bireyler hala istihdam, konut, eğitim ve sosyal duruş açısından önemli konularla baş ediyor.

Bu yaz sekiz trans kadın, güvenli bir konaklama eksikliği nedeniyle hükümet görevlerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Bu yılın başında bir Hint üniversitesi, trans öğrencilerini “evsizlikten uzak tutmak için” tüm derslerini ücretsiz yaptı.

2011 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, Hindistan’da yarım milyon insan transseksüel olarak belirtildi ancak savunucular, kıtanın bir kısmında iki milyondan fazla transseksüel olmasını baz alan bazı tahminlerde bulunarak, bu sayımın önemli ölçüde daha yüksek olabileceğine inanıyor.

Periferry, misyon bildiriminde şunları söylüyor:

“Trans bireyler uzun süredir dışlanıyor ve çok fazla ayrımcılığa maruz kaldılar. Yüksek Mahkeme kararına göre 2014 yılında üçüncü cinsiyet olarak resmen tanınmasına rağmen, hala transeksüel nüfusun çoğunluğu, iyi bir yaşam standardını yakalamak veya sürdürmekle ilgili mücadele etmektzorunda.

Bu denklemi onlara önemli bir şey olan istihdam olanakları sağlayarak değiştirebiliriz. Trans bireyleri ana iş alanına sokmak önemli olmakla birlikte, mevcut işyerlerinin kendileri hakkında duyarlı olması da aynı derecede önemlidir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 Paylaşımlar
Paylaş19
Tweetle
Paylaş
Pin