İskoç Parlamentosu Eşcinsel Erkekler İçin Devam Eden Kan Yasağının Sona Erdirilmesini Tartışıyor

 İskoç Parlamentosu Eşcinsel Erkekler İçin Devam Eden Kan Yasağının Sona Erdirilmesini Tartışıyor
Digiqole ad

İskoç Parlamentosu, erkeklerle seks yapan erkekler için kan yasağının sona erdirilmesini tartışıyor.

Hareket İskoçya’yı, İngiltere’de Birleşik Krallık hükümeti tarafından MSM kan bağışı konusundaki kalıcı bir yasağı kaldırdığı için ilk sıraya yerleştirecekti.

o4t8k

29 Kasım’da yayınlanan tartışmada partiler arası destek sağlandı.

Bununla birlikte, İskoç Hükümeti MSP tartışmalarından sonra yanıt vermeyi beklediği için, bu konuda bir oylama olmayacak.

Hareket taslağını hazırlayan Strathkelvin ve Bearsden için MSP olan Rona Mackay, “eşitlik adına İskoçya’nın herkese, cinselliğine bakılmaksızın  kan bağışı yapmasına izin verilmesi için daha ileri gitmesi gerekiyor” dedi.

“Bu, kan bağışçılarının verilen kan’dan yüksek talep gördüğü bir zamanda mükemmel mantıklı. Yasağı kaldırmak sonucunda, organ, kök hücre ve kemik iliği bağışlarıyla aynı doğrultuda kan bağışı da yapılmasını sağlayacaktır.

Bearsden, “Eşcinsel ve biseksüel erkeklere karşı bu arkaik kararı sona erdirmenin ve bu parlamentonun dünyaya adil ve eşitlik işareti olduğunu bir kez daha kanıtlamanın zamanı geldi ” dedi.

Westminster’daki kan bağışları için partiler grubu eşbaşkanları olan Stewart McDonald MP: ‘’İskoç Parlamentosu önümüzdeki hafta bu hareketi tartışacak ve bu kişilerin cinsel tercihlerine bakılmaksızın herkese kan verebilmesini sağlayacaklarını, kan stoğunun arttırılacağını’’ belirtti.

Stonewall Scotland’ın bir sözcüsü haberi memnuniyetle karşıladı: ‘’Şu andaki kurallar açıkça adil değil ve insanların cinsel yönelimine bakılmaksızın benzer soruları sorduklarını görmek, enfeksiyon riskini doğru bir şekilde değerlendirmek gerekiyor.’’

“Tüm bağışçıların cinsel yönelim yerine cinsel davranışlarla taranması, eksiklik yaşadığı zaman kan stoklarını artıracak ve daha doğru, ayrımcı olmayan bir değerlendirme yapılması daha güvenli bir durum oluşturacaktır.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin