fbpx   .  

İsrail, Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklerin Kan Vermesine İzin Verecek!

İsrail, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin en son ne zaman seks yaptığına bakmaksızın kan vermelerine izin verecek. Ülkedeki LGBT aktivistleri tarafından ‘eşitlik yolunda büyük bir adım’ olarak nitelendirilen girişim, Nisan’da pilot uygulamayla başlayacak. 

Dün İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan tasarı Kızılay’ın İsrail’deki karşılığı Magen David Adom (MDA) tarafından hayata geçirilecek.

 

Eşcinsel ve biseksüel erkekler kan bağışladıklarında, MDA plazmayı ayıracak, donduracak ve dört aylığına karantinaya sokacak. Donör, dört ay sonra bir başka bağış için tekrar gelecek. 

Yeni bağışta da bütün testler sorunsuz çıktığı takdirde ilk kan bağışı kullanıma hazır olacak. Haberlere göre, plan ciddi olarak çok daha ileri olan ve enfeksiyon gerçekleştiği anda saptayabilen HIV testleriyle mümkün oldu. 

Haziran’da İsrail, erkeklerle seks yapan erkeklerin geçen 12 ay içerisinde seks yaptıysa ilk defa kan bağışı yapmasını yasaklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.